Úlohy výchovného poradcu

• Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a  prevencie problémového vývinu detí.

•  Konzultácie poskytuje žiakom, ich zákonným zástupcom a učiteľom.

• Sprostredkováva prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajústarostlivosťou o deti.

Obsahom  práce v škole je partnerská komunikácia a spolupráca

• s vedením školy

• koordinátorom  prevencie

• s pedagógmi

• s triednymi učiteľmi

• so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými alebo problémovými deťmi v oblasti voľby povolania)

• s rodičmi

• s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie

• s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny

• so strednými školami (poskytovanie informácií, návšteva jednotlivých škôl, prezentácia).

• Vykonáva príslušnú administratívnu agendu.

• Realizuje kariérne poradenstvo: organizuje besedy, najmä pre žiakov končiacich školu, pomáha ich usmerniť v profesijnej orientácii, sprostredkováva im potrebné množstvo informácií pomocou programu Proforient, organizuje pre nich exkurzie do škôl.

• Informuje rodičov o prijímacom konaní.

• Pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy.

• Vedie evidenciu žiakov končiacich školskú dochádzku v ZŠ, spracováva podklady a prehľady o profesijnej orientácii žiakov.

• Zodpovedá za predloženie prihlášok riaditeľovi školy v súlade so záväznými a vyhláškoudanými termínmi a  prihlášky včas odosiela na stredné školy.

•  Kompletizuje prehľady o umiestnení žiakov. Na evidenciu a spracovanie nformácií využíva výpočtovú techniku s programom Proforient.

• Výchovný poradca sa permanentne vzdeláva a zvyšuje si kvalifikáciu.