PROJEKTY

Zo života školy

Svetová výstava o kozmonautike – Cosmos Discovery
Výstava mala svetovú premiéru na Slovensku 12. septembra  2016 v priestoroch Incheba Expo v Bratislave.  Žiaci 5. – 9. ročníka našej školy sa obohatili jej obsahom v piatok 7. 10. 2016.
Na rozlohe
viac ako 3000 m2  sme videli viac ako 200 originálnych artefaktov. Pri vstupe dostal každý žiak Space Card – Kartu kozmonauta – s menom a životným príbehom reálneho kozmonauta, o ktorého vesmírnej misii sa dozvedel ďalšie podrobnosti v priestoroch expozície. 
Na výstave sme podrobnejšie spoznali: spisovateľa Jula Verna, ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina - prvého človeka v kozme, americkú raketu Mercury, vystavenú v mierke 1:1, ďalej lunárne výpravy programu Apollo, vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Pestrá bola aj prehliadka kozmických skafandrov a výstroje od najstarších až po najnovšie modely. Zaujal nás obrovský model rakety Saturn, tiež tri originálne základné moduly ruského Sojuzu, časti kozmických lodí, vesmírne stanice, originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich sme mohli nahliadnuť a obzrieť si ich vybavenie vo vnútri. Na vlastné oči sme preskúmali aj originálne časti  motora F1 z rakety Saturn, ktorá  vyniesla Apollo na Mesiac. Vďaka výstave Cosmos Discovery tento motor opustil hranice USA po prvý raz v histórii.
Výstavu dopĺňalo množstvo sprievodných videoprojekcií. Okrem prehľadných popisov, ktorými sme si cibrili čitateľskú gramotnosť, každý návštevník dostal pri vstupe aj zvukového sprievodcu (audioguide).
No a pred odchodom sa niekoľko odvážlivcov odhodlalo na minitréning kozmonautov.

Triedime odpady v rámci Recyklohier
Naša škola sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Program usporadúva spoločnosť ASEKOL SK, ktorá zaisťuje zber a recykláciu elektrozariadení, ktoré už doslúžili.
Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o triedení odpadov u mladej generácie a tiež zaistiť recykláciu drobných elektrozariadení v čo najvyššej miere.
V rámci projektu Recyklohry bude naša škola vybavená zbernou nádobou na vyradené drobné elektrozariadenia.
Každý žiak bude môcť do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, aku skrutkovač atď.). Pri riaditeľni sa zapíše, čo doniesol.
Naši žiaci sa môžu zapojiť tiež do zábavných hier a súťaží, výtvarných či fotografických úloh a kvízov z oblasti triedenia a recyklácie odpadov, ktoré bude organizátor projektu zadávať.
Za nazbierané drobné elektrozariadenia a splnené úlohy získa naša škola body, za ktoré žiakom budeme môcť obstarať rôzne učebné pomôcky, hry aj vybavenie pre voľný čas.
Rodičia, aj vy sa môžete do Recyklohier zapojiť. Ak máte doma vyradené drobné elektrospotrebiče, venujte ich svojim deťom. Zaistíte tak ich recykláciu a svojim deťom pomôžete získať body na nákup odmien.

Za minulý školský rok sme získali diplom za aktívny prístup k environmentálnímu vzdelávaniu a ochrane životného prostredia v rámci projektu Recyklohry v škol. roku 2015 / 2016. Diplom získalo 25 škôl v rámci Slovenska, z Oravy iba 2 školy.

PO STOPÁCH MARTINA KUKUČÍNA NA OSTROV BRAČ (10.9. – 18.9.2016)
Odmenou za výborný prospech, reprezentáciu školy a aktivity pre žiakov 5. – 9. roč. bola aj tento školský rok exkurzia do Chorvátska.
Prezradíme vám, čo všetko sme zažili:
1. deň  Autobus sme zaťažili našou objemnou batožinou a po rozlúčke s našimi drahými, ktorí nás vyprevádzali, sa autobus aj s 2 ujami vodičmi vydal na cestu, ktorá ubiehala bez problémov. Raňajší príchod do Splitu bol úžasný, otvárala sa nám panoráma mora obkoleseného vysokými horami. Láskavo nás privítali a hladkali aj teplé lúče slniečka.
2. deň – Plavba trajektom na ostrov Brač do Supetaru bola pre väčšinu z nás novým a príjemným zážitkom. Naším autobusom, ktorý sa preplavil spolu s nami, sme pokračovali do miesta nášho pobytu v Puntinaku. Rozdelili nás do veľmi pekných a útulných penziónov, ktoré boli hneď pri mori. V tesnej blízkosti bola aj reštaurácia Bilin, v ktorej nám pripravovali veľmi chutné jedlá. Po výdatnom obede sme nelenili a išli sme sa zoznámiť s morom Jadran. Pri našich ubytovniach bola pláž úzka a skalnatá, skaly pri brehu boli pokryté riasami a dosť šmykľavé. Voda primerane teplá a poriadne slaná. Večer sa okolo nášho ubytovania preplavila loď s hudbou, spevom a veselými rekreantmi. Neďaleko nás sa otáčala. Spoločne sme si dlho mávali na pozdrav.
3. deň – Už od rána sa usmievalo slniečko. Na raňajky nás čakali švédske stoly a potom sme sa autobusom presunuli do pôsobiska Martina Kukučína -  do Selca. Prešli sme cez park L. N. Tolstoja, videli sme i sochu F. M. Dostojevského a už nás vítal príjemný pán riaditeľ. Pozreli sme si školu a nakukli i do tried, kde sa učili chorvátske deti (niektoré z nich boli u nás v Zázrivej na zimnej lyžovačke), a nasledovala obhliadka domu, v ktorom žil M. Kukučín, i obhliadka budovy, kde vykonával lekársku prax. Navštívili sme miestnu knižnicu a kostol.
Po výdatnom obede sme sa presunuli na malú pokojnú pláž do Sumartinu, kde sme boli takmer sami. Dalo sa tu riadne vyšantiť vo vode i mimo nej, niektorí usilovne zbierali mušle či mušličky, potápali sa,  plávali, hrali sa s loptou vo vode i na pláži, zahrabávali sa do jemného štrku. Obchádzal nás aj dážď, no padlo iba zopár kvapiek.
Po večeri boli krátke informácie o živote a diele nášho oravského rodáka M. Kukučína a vyhlásenie súťaže. Na každý deň boli pripravené 2 otázky, na ktoré sme písomne odpovedali (súťažili sme v skupinkách podľa ubytovania), a v posledný večer bolo vyhodnotenie.
4. deň – Návšteva „PARKU V PRÍRODE“ pri Supetare. Niektoré zvieratká -  ako pávy, bažanty, sliepky -  sa voľne prechádzali, a tak sa niektorým z nás podarilo nájsť aj pekné pierka, iné zvieratá boli v ohradách. V parku, kým nám pripravili obed, sme využili aj rôzne hojdačky, trampolíny, lanovkové sedačky i športové ihriská.
Cestou naspäť sme navštívili VIDOVU GORU – najvyšší vrch Jadranských ostrovov (780 m. n. m ). Otvorila sa nám úžasná panoráma na more, Zlatý roh a okolie.
Stihli sme sa ešte aj vykúpať a po večeri sme sa opäť vrátili do Sumartinu, kde sa konal karneval a diskotéka. Videli sme prehliadku zaujímavých masiek, ktoré prichádzali v skupinách a predvádzali svoj krátky program. Boli to skupinky z rôznych oblastí Chorvátska i Talianska. Potom nasledovala veselá spoločná diskotéka.
5. deň – Návšteva mestečka Bol a najmä pláže ZLATÝ ROH. Cesta bola veľmi zaujímavá, serpentíny a značné výškové rozdiely. Kúpali sme sa, more bolo príjemné, štrk jemný. Po výbornom obede sme si pochutili na vynikajúcej zmrzline a vrátili sme sa na pláž, kde nás more privítalo vlnami, z čoho sme mali obrovskú radosť. Ani sa nám odísť nechcelo.
Po večeri sme sa stretli s naším pánom starostom Mníchom a s p. Matúšom, ktorí tiež pricestovali na Brač spolu s manželkami.
6. deň – Ráno sme sa zúčastnili svätej omše v Sumartine. Po raňajkách sme odišli do Pučišča, kde nás celý deň sprevádzal p. riaditeľ zo Selca. Najskôr sme navštívili lom na kameň i závod na jeho hrubé opracovanie /bloky, dosky/. Kameň sa po opracovaní podobá na mramor a zvláštnosťou je, že sa nachádza iba na ostrove Brač. Potom sme navštívili klesarsku = kamenickú školu, ktorá je jediná v celom Chorvátsku. Kameň sa tu opracováva iba ručne. Vyhotovenie niektorých diel trvá aj niekoľko rokov. Obdivovali sme veľa zaujímavých prác. Stretli sme sa tam aj s jedným študentom z ČR.
Po prehliadke sme sa presunuli do jedného zálivu na najkrajšiu piesočnú pláž na ostrove, kde sme sa po obede riadne vyšantili vo vode. Bolo super!
7. deň – Po raňajkách sme sa presunuli do Sumartinu a odtiaľ trajektom do mesta Makarska. Po prehliadke námestia sme prešli cez Polostrov sv. Petra (na skale socha, kostol, maják). Po výbornom obede sme si našli miesto na pláži a venovali sme sa aj nákupom suvenírov v neďalekých stánkoch.
Po večeri bolo vyhodnotenie súťaže a nasledovalo balenie na cestu domov.
8. deň – Skoro ráno sme naložili batožinu do autobusu, naraňajkovali sme sa a po rozlúčke s našimi milými hostiteľmi sme sa presúvali do Supetaru, kde sme pokračovali trajektom do Splitu. Na ceste trajektom nás prekvapil poriadny vietor a dážď. Čakala nás dlhá cesta na našu poslednú zastávku v Chorvátsku v národnom parku Plitvické jazerá. Cesta trvala asi 4 hodiny, počasie bolo premenlivé, ale na Plitviciach nám prialo pri prehliadke úžasných prírodných krás a scenérií. Aj náš prehliadkový okruh trval 4 hodiny, zvládali sme to pešo i loďami cez jazerá a v závere cestným vláčikom. Po večeri v jednej reštaurácii sme pokračovali v ceste domov. Všetci sme sladko zaspali. Zobudila nás len kontrola osobných dokladov na chorvátsko – maďarskej hranici a spalo sa veselo ďalej.
9. deň - Ďalšie prebudenie bolo už na Slovensku v Komárne, kde sa vodiči striedali pri riadení autobusu a posilnili sa kávou. Potom sme sa zobudili až v Žiline a oznámili sme našim blízkym, že sme už skoro doma.
Do Zázrivej sme dorazili o 7.30, kde nás privítalo už také oravské jesenné ráno a najmä náručia našich blízkych.

„DOBRO DOŠLI, DOBRO MALI,
CHORVÁTSKO SME SPOZNÁVALI.
HVALA – HVALA – HVALA!

Hopkanie v škole (7.9.2016)

Privítanie prvákov (5.9.2016)

Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti jej výsledkoch a podmienkach v Základnej škole s materskou školou za školský rok 2015/2016

Slávnostné ukončenie šk. roka 2015/2016

Vyhodnotenie zberu druhotných surovín (jún 2016)

Deň životného prostredia (27.6.2016)

Exkurzia - Macocha - odmena od pána starostu (23.6.2016)
Dňa 23.6.2016 sme sa my, žiaci z 5. – 9. ročníka, ktorí sme v tomto školskom roku úspešne reprezentovali našu školu na okresných, krajských súťažiach a dokonca i na celoslovenskej matematickej súťaži, zúčastnili na náučno – poznávacej exkurzii na Morave. Všetci sme sa veľmi tešili na exkurziu a netrpezlivo sme očakávali deň „D“.
Dočkali sme sa, a skoro ráno, ešte pred siedmou sme vyrazili na cestu. Cesta v autobuse ubiehala rýchlo a po dvoch krátkych zastávkach sme sa o 12:45 dostali na Sudický dvůr, kde nás čakal výborný obed aj s veľkou kofolou a ako mňamka moravské tvarohové koláčiky i jablkové štrúdle. To, čo sme nevládali zjesť, nám zabalili do krabičky a neskoršie v autobuse sme sa do nich opäť s chuťou pustili.
Po obede sme pokračovali cez úžasnú scenériu Moravského krasu k hlavnému cieľu našej exkurzie k  Macoche. Najskôr sme pešo zišli na výhliadku prezrieť si priepasť Macochu zhora a potom sme sa po skupinkách lanovkou spúšťali k Punkevní jeskyni.
Prehliadka jaskyne bola pre každého z nás určite obrovským zážitkom, na ktorý tak skoro nezabudneme.
Časť jaskyne sme prešli pešo. Našu prechádzku zdobila kvapľová jaskyňová výzdoba – stalagmity, stalaktity,  stalagnáty, brčká, jazierka atď. – až sme sa dostali na dno Macochy, kde nás okrem krásnej hudby prekvapil úchvatný pohľad na vysoké skalné steny (138,5 m) a dve jazierka – umocnený pekným slnečným počasím. Vypočuli sme si povesť o Macoche a cesta ďalej pokračovala plavbou na motorových člnoch. K nášmu autobusu sme sa opäť dostali lanovkou a na parkovisku si ešte každý chcel okrem zmrzliny kúpiť aj niečo na pamiatku – hlavne pohľadnice a magnetky. Cesta domov ubiehala rýchlo za veselého spevu. Vrátili sme sa šťastne a niektorí i zachrípnutí.
Všetci, ktorí sa exkurzie zúčastnili, majú určite veľmi pekný zážitok. Posielame veľké ďakujem nášmu pánu starostovi. Žiaci ZŠ s MŠ Zázrivá 

Koncoročný výlet - turistická vychádzka - Malá Fatra - Jánošíkove diery (17.6.2016)
VEĽKÁ VĎAKA RODIČOM ZA VÝBORNÚ SPOLUPRÁCU!

Exkurzia Žilina (17.6.2016)

Divadelné predstavenie  BRATIA GRIMMOVCI (10.6.2016)
V piatok 10.6.2016 nás svojím divadelným výkonom potešili herci z Divadelného centra v Martine. Žiaci 3. až 9. ročníka si svoje jazykové znalosti precvičili pri predstavení, kde bratia Grimmovci hľadali strach. Scénky boli vtipné, akčné, účinkovali v nich mnohé známe rozprávkové postavičky.

Pytagoriáda - celoštátne kolo (8.-9.6.2016)
V dňoch 8. – 9. júna 2016 sa uskutočnil 37. ročník celoštátneho kola Pytagoriády. Ide o matematickú súťaž, v ktorej dôležitú úlohu, okrem správneho výpočtu, zohrával aj čas a porozumenie textu. Tadeáš Kapina z VIII. B sa umiestnil na 6. mieste. Blahoželáme!

Celé Slovensko číta deťom (3.-10.6.2016)
"POĎ, BUDEM TI ČÍTAŤ!" Hrdinom projektu CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM sú deti a rodina, jej atmosféra, rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, je o pravom zázemí, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier.

Hlasné čítanie nám dá to, čo cez žiadne iné médium nedostaneme.

Exkurzia Pieniny (2.-3.6.2016)
2. a 3. jún 2016 bol pre žiakov 5. – 9. ročníka možnosťou absolvovať vyučovanie formou exkurzie.
Začali sme splavom Dunajca na pltiach. Aby nám vody nebolo málo, padala na nás aj zhora v neúnavných kvapkách dažďa. Potom sme sa presunuli do Hniezdneho, kde sme mali možnosť vidieť múzeum i závod. Tu sme síce nemokli, ale naše čuchové bunky dostali poriadne zabrať. Rozhodli sme sa preto nabrať hĺbku. Vystúpili sme na horu Zvir v Litmanovej, aby sme sa na tomto pútnickom mieste pomodlili za našich blízkych i za seba a pekné počasie. Po toľkom cestovaní sa nám zažiadalo zložiť sa niekde pod strechou, kde by sme prečkali noc. Ubytovanie nám ochotne poskytli v Základnej škole sv. Cyrila a Metoda v Starej Ľubovni. Po výdatnej večeri sme vybíjali prebytočnú energiu rôznymi športovými aktivitami, ktoré ustali po uložení sa do spacákov. Svieži a oddýchnutí ;-) sme ráno zbalili svoje veci, posilnili sa raňajkami a v očakávaní nových zážitkov sme nastúpili do autobusu. O pár minút sme už spolu s rozospatým slnkom vykračovali na Staroľubovniansky hrad, kde nás čakala nečakaná úloha: vyslobodiť z väzenia Mórica Beňovského. Po splnení všetkých úloh sa nám to podarilo, hoci sme takmer ostali miesto neho vo väzení my. Pred odchodom sme si ešte zahrali šach s veľkými drevenými figúrkami. Z jedného národného parku sme sa presunuli do druhého. V Tatrách sme sa poprechádzali okolo Štrbského plesa a videli sme aj pozostatky veternej kalamity spred pár rokov. Potom už len krátka zastávka v nákupnom centre, aby sme dopriali úľavu vyhladovaným žalúdkom a kúpili nejaké darčeky pre najbližších.
Od pondelka sa budeme učiť zase klasicky v škole, no to, čo sme videli a zažili za tieto dva dni, zostane v nás dlho.

MDD (1.6.2016)

Plameň - Liesek (21.5.2016)
Z celooravského kola postúpili naši žiaci Lívia Matúšová, Damián Štyrák, Richard Štefaničák, Ema Drengubiaková, Natália Borončová, Radoslav Smolka, Adela Fedorová, Daniela Smolková a Kamila Trofimenková do krajského kola, ktoré sa bude konať v obci Zbyňov dňa 18.6.2016.
Postupujúcim gratulujeme a prajeme úspech v krajskom kole.

ŠKOLA V PRÍRODE (22.5.-26.5.2016)
1. deň: nedeľa
V nedeľu 22.mája pred jednou sa plní očakávania schádzali pred školou. Konečne sa zjavil autobus a rodičia doň "naládovali" kufre. Deti rýchlo nasadli, zamávali otcom a mamám a už sme frčali dobrodružstvu oproti. Cesta nebola dlhá, len čo sme poobdivovali žlté polia repky olejnej, už autobus brzdil v príjemnej dedinke Demänová. S námahou sme povyťahovali kufre, rozlúčili sa s ujom šoférom a zvítali sa s usmiatou pani domácou. ČÍTAŤ ĎALEJ

LAND ART s prvákmi - Slnko (máj 2016)

Biologická olympiáda - krajské kolo (17.5.2016)
Dňa 17.5.2016 sa Agáta Matúšová z VIII. B a Marek Macek z VIII. A  zúčastnili Krajského kola biologickej olympiády, kat. E, Agáta získala 2. miesto v odbornosti botanika a Marek sa stal úspešným riešiteľom v odbornosti geológia. Blahoželáme !

Zápis do 1. ročníka (14.4.2016)
Vo štvrtok 14. apríla 2016 sa v našej škole konal zápis detí  do prvého ročníka. Po krátkom privítaní sa nám predškoláci predstavili krátkym vystúpením.  Školáci  tiež predviedli svoj krátky program. Potom sa deti rozdelili do skupín. Na ceste po škole ich sprevádzali víly. V každej triede na našich budúcich školáčikov čakala iná skúška - overili sme si, ako vedia budúci prváci rozprávať, kresliť, počúvať, rátať. Za preukázané schopnosti všetkých čakal odmena – lízatko a papierové hodinky. A teraz sa už  všetci  tešíme na nový školský rok.

LAND ART s prvákmi - fázy Mesiaca (apríl 2016)
Sloboda... voľnosť... nespútanosť... aj týmito slovami by sa dalo charakterizovať umenie zeme alebo land art. Je to netradičné výtvarné umenie, ktoré pracuje s prírodným materiálom (hlina, kamene, piesok, drevo, lúka plná kvetov,...), alebo s prírodnými živlami (oheň, voda, zem, vzduch,...) vonku v teréne – priamo v ateliéri samotnej prírody. Tento druh umenia sme sa pokúsili priblížiť žiakom I.A triedy v rámci hodiny výtvarnej výchovy, realizovanej v areáli školy na asfaltovom ihrisku. očasie bolo priam ideálne, čakal nás krásny slnečný deň a vyučovanie plné prekvapení... Nosnou témou bola tvorba land artu v krajine zameraná na fázy mesiaca. (Zuzana Makarová) čítať ďalej

Biblická olympiáda – diecézne kolo (Spišská Kapitula 12. 4. 2016)
Trojčlenné družstvo z našej školy (Damián Štyrák, Mária Magdolenová, Richard Štefaničák) sa dostalo medzi 13 najúspešnejších škôl Spišskej diecézy. Okrem vedomostnej stránky sa žiaci prejavili aj umelecky scénkou Tri podobenstvá o milosrdenstve, ktorá zožala u publika veľký úspech. Napokon sa naše reprezentačné trio umiestnilo na 9. mieste, boli úspešní riešitelia tejto olympiády. Slávnostné odovzdanie cien na Biskupskom úrade bolo spojené s prehliadkou tohto sídla a odborným výkladom o jeho histórii, čo bolo pre týchto troch ôsmakov aktuálnym doplnením si poznatkov z dejepisnej oblasti.
Radosť a skúsenosť z nového zážitku napĺňala žiakov i tých, ktorí nám pri príprave na biblickú olympiádu pomáhali. Ďakujeme hlavne Marianne Kokoškovej a Albínovi  Štyrákovi za ich bezprostrednú ochotu pomôcť!

Biologická olympiáda - obvodné kolo (12.4.2016)
Obvodné
kolo Olympiády z biológie sa uskutočnilo dňa 12.4.2016 v Dolnom Kubíne. Našu školu reprezentovali žiaci Agáta Matúšová z VIII. B triedy, ktorá sa umiestnila na 1. mieste v kategórii botanikaMarek Macek z VIII. A triedy, ktorý získal 1. miesto v odbornosti geológia. Gratulujeme !

Vystúpenie v Nestore (7.4.2016)
V domove dôchodcov NESTOR nás vo štvrtok 7. apríla netrpezlivo očakávali. Stalo sa už milým zvykom, že chodíme jeho obyvateľom spríjemniť dlhé chvíle. Tentokrát sme si pre nich  pripravili jarné pásmo piesní a básní.

Fyzikálna olympiáda, Matematická olympiáda, Dejepisná olympiáda - krajské kolo (marec, apríl 2016)
Ďakujeme našim žiakom: Petrovi Otrubovi, Juliane Kapinovej a Damiánovi Štyrákovi za reprezentáciu.

Matematická olympiáda - obvodné kolo (5.4.2016)
Dňa 5. apríla 2016 sa
v priestoroch ZŠ Petra Škrabáka uskutočnilo obvodné kolo matematickej olympiády. Našu školu reprezentovali úspešní riešitelia školského kola od šiesteho po ôsmy ročník. Najväčší úspech dosiahla Agáta Matúšová z VIII. B, ktorá v kategórii Z8 zvíťazila. Svoju bystrosť a pohotovosť preukázali aj ďalší ôsmaci Andrej Fašánok a Tadeáš Kapina, ktorí obsadili 3. a 5 miesto. K úspešným riešiteľom sa zaradila aj Lucia Otrubová (VI. A). Blahoželáme!!!

Noc s Andersenom (1.-2.4.2016)
V piatok 1.4.2016 sme sa zapojili do medzinárodnej čitateľskej aktivity Noc s Andersenom. Deti v mnohých krajinách sveta strávili noc v knižniciach či školách a venovali sa knihám. My sme začali už ráno. Každá trieda si urobila vlastný čitateľský program. ČÍTAŤ ĎALEJ

Projekt - Mein Freund VII. A

Vtáčie búdky (20.3.2016)
Dňa 20. 3. 2016 sa v našej škole uskutočnila druhá časť tvorivej dielne – výroba vtáčích búdok. Vyrobilo sa 18 vtáčích búdok, ktoré budú rozmiestnené v areáli školy. Ďakujeme rodičom a šikovným majstrom, ktorí prispeli, či už materiálom – Jožko Matúš a taktiež odbornou pomocou – Metod Macek.

Lyžiarsky výcvik (14.-18.3.2016)

Fyzikálna olympiáda - obvodné kolo (16.3.2016)
Dňa 16.3.2016 našu školu vo Fyzikálnej olympiáde reprezentovali
úspešní riešitelia školského kola: Peter Otruba z IX. B a Tadeáš Kapina z VIII. B. Obaja vo svojich kategóriách zvíťazili. Blahoželáme!

Hviezdoslavov Kubín - 1. stupeň ZŠ (14.3.2016)

Výchovný koncert (10.3.2016)
Dňa 10. marca 2016 k nám zavítal hudobník pán Anton Budinský z Očovej so svojím výchovným koncertom, v ktorom zahral našim žiakom na rôznych ľudových hudobných nástrojoch ako sú fujara, píšťala, gajdy, drumbľa, Panova flauta, heligónka, pastiersky bič ba dokonca aj na trubici od vysávača.

Chemická olympiáda - obvodné kolo (10.3.2016)
V obvodnom kole chemickej olympiády, v kategórii Dz sa Peter Otruba, žiak IX. B umiestnil na 3. mieste. Blahoželáme!

Pytagoriáda - obvodné kolo (9.3.2016)
Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci vypočítajú dané príklady. Takže šancu uspieť majú najmä tí, ktorým nie sú cudzie pohotovosť, logické myslenie, netradičné spôsoby a postupy. Medzi úspešných riešiteľov sa zaradili: Miroslav Kokoška, III. A; Klaudia Lakoštíková, IV. A; Lucia Otrubová, VI. A. Tadeáš Kapina z VIII. B vyhral v kategórii P8. Gratulujeme!

Biblická olympiáda - okresné kolo (9.3.2016)
V stredu 9. marca 2016 reprezentovali našu školu na okresnom kole Biblickej olympiády v Dolnom Kubíne žiaci VIII. B triedy: Damián Štyrák, Mária Magdolenová a Richard Štefaničák. Po piatich súťažných kolách z Prvej knihy Samuelovej a Evanjelia podľa Lukáša sa napokon umiestnili na stupni víťazovpostupujú do krajského (diecézneho) kola súťaže.
Blahoželáme a dúfame, že vytrvajú v dobrom až do konca!!!

Marec – mesiac knihy
Šíriť úctu ku knihám a prehlbovať v žiakoch záujem o čítanie kníh sme sa podujali formou učenia deti deťom. Žiačky VII. A triedy Ivana Krížová a Terezka Babicová si pripravili prezentácie so zaujímavosťami zo sveta kníh a knižníc. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry ich sprostredkovali žiakom z nižších ročníkov. Zároveň si pre žiakov pripravili aktivity spojené s knihami a ich čítaním. Hoci to boli „len“ žiačky, mladší spolužiaci ich pozorne počúvali a aktívne sa zapájali do odpovedí i úloh. U oboch strán (prednášajúcich i poslucháčov) bol tento edukačný prvok prínosom, ktorý má perspektívu pokračovať.

Zmysel života - ukážky canisterapie (26.2.2016)
V piatok dopoludnia našu školu navštívila Mgr. Martina Michalková so svojimi „Babami“: Eila, Kloe, Keri a Elfin. Oboznámila nás s činnosťou organizácie Zmysel života, videli sme komunikáciu s nepočujúcim psíkom, vzťah medzi človekom a psom, prácu výcviku s klikrom, ukážky polohovania a žiaci sa zapojili do zábavných aktivít so psíkmi. Zároveň sme dostali rady ako sa správať pri stretnutí s neznámymi psami. Ďakujeme.

RECYKLOHRY - 27. úloha
V rámci 27. úlohy do 10. marca: Každý žiak bude môcť do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, rádio ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, atď.).
Rodičia, aj vy sa môžete do Recyklohier zapojiť. Ak máte doma vyradené drobné elektrospotrebiče, venujte ich svojim deťom. Zaistíte tak ich recykláciu a svojim deťom pomôžete získať body na nákup odmien.

Dejepisná olympiáda - obvodné kolo (9.2.2016)
V obvodnom kole Dejepisnej olympiády dňa 9.2.2016 zvíťazil žiak VIII. B Damián Štyrák (kategória D). Svojimi vynikajúcimi vedomosťami sa mu podarilo získať krásne 1. miesto a postúpiť do krajského kola. Leonard KomárIX. A sa v kategórii C umiestnil na 2.-3. mieste. Ďakujeme za reprezentáciu a prajeme veľa úspechov v krajskom kole!

Karneval (8.2.2016)

Geografická olympiáda - obvodné kolo (4.2.2016)
44. ročník Geografickej olympiády prebehol v priestoroch Cirkevnej spojenej školy v Dolnom Kubíne dňa 4. februára 2016. Olympiáda mala dve časti: monotematickú, teoretickú a poznatky o miestnej krajine a druhá časť bola praktická, žiaci v nej preukázali zručnosť práce s atlasom a mapou.
Našu školu reprezentovali: Jakub Žúbor (V. B), Margaréta Štyráková (VI. A), Katarína Teličáková, Ema Barienčíková (VII. A) a Agáta Matúšová (VIII. B). Súťažilo sa v troch kategóriách – 1. kategória (ôsmaci, deviataci), 2. kategória (šiestaci, siedmaci) a 3. kategória (piataci). V kategórii G získal Jakub Žúbor 3. miesto a v kategórii E skončila Agáta Matúšová na 3. mieste. Všetkým ďakujeme za účasť a vzornú reprezentáciu.

Matematická olympiáda - obvodné kolo (19.1.2016)
Dňa 19.1. 2016 sa v Základnej škole Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne uskutočnilo obvodné kolo 64. ročníka Matematickej olympiády kategórie Z5 a Z9. Vynikajúci úspech dosiahla žiačka IX.A Juliana Kapinová, ktorá obsadila 1. miesto s plným počtom bodov. K úspešným riešiteľom sa pridal aj Tobiáš Kapina z V. B. Blahoželáme.

Olympiáda v anglickom jazyku - obvodné kolo (13.1.2016)
Dňa 13. 1. 2016 sa v ZŠ Janka Matúšku v Dolnom Kubíne uskutočnilo obvodné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Našu školu reprezentovala žiačka 7. ročníka Zuzana Karcolová. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách podľa veku. Zuzana súťažila v skupine 1A (piataci, šiestaci a siedmaci). Umiestnila sa na 2. mieste. Blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy a zároveň želáme veľa ďalších úspechov.

Olympiáda v nemeckom jazyku - obvodné kolo (12.1.2016)
V okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku dňa 12. 1. 2016 žiačka 9. ročníka Diana Pazderová získala 2. miesto v kategórii 1B (ôsmaci, deviataci). Ďakujeme za reprezentáciu a prajeme veľa úspechov.

Vianočná besiedka - I. stupeň (22.12.2015)

Rozprávkové Vianoce (22.12.2015)
Pred vianočnými prázdninami vystúpili žiaci z tried na 2. stupni so svojím programom. A tak sme sa mohli preniesť do rozprávok: Vianočná koleda, O anjeloch, Tri oriešky pre popolušku, Snehulienka a 5 trpaslíkov a Mrázik. Rozprávky obohatila aj paródia Kredenc, koledy, či vianočná pieseň od Ega v podaní našich žiakov.

Vystúpenie žiakov v rezidencii Nestor (21.12.2015)

Vianočná besiedka - IV. A (18.12.2015)

Vianočné trhy (13.12.2015)

Vianočná tvorivá dielňa pre prvákov (4.12.2015)
Naši prváčikovia v tvorivej dielni spolu s rodičmi a starými rodičmi vytvárali vianočné pohľadnice, vyrábali papierových anjelikov a zdobili papierové medovníky. Na záver nechýbal ani detský vianočný punč.

Vystúpenie žiakov v rezidencii Nestor (4.12.2015)
Dňa 4.12. 2015 žiaci základnej školy vystupovali v Nestore naším najstarším spoluobčanom s pásmom básní, piesní, tanca, hry na hudobný nástroj. Žiaci pre nich zhotovili pekné mikulášske a vianočné pozdravy.

Pečenie medovníkov, oblátok

Olympiáda zo slovenského jazyka - okresné kolo (10.12.2015)

Výroba vtáčích kŕmidiel (6.12.2015)
V nedeľu  6. 12. 2015 sa v našej škole uskutočnila tvorivá dielňa – výroba vtáčích kŕmidiel. Zúčastnili sa na nej zruční oteckovia s deťmi. Vyrobilo sa 24 vtáčích kŕmidiel, ktoré postupne umiestnime v areáli školy. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na tejto zaujímavej akcii.

Zmysel života (4.12.2015)

Exkurzia žiakov 8. a 9. ročníka (27.11.2015)
Dňa 27. 11. 2015 sa žiaci 9. a 8. ročníka  zúčastnili  exkurzie vo firme OFZ Istebné - Široká, kde navštívili výrobnú prevádzku.
Autobusom sa presunuli na pôdu SOŠ polytechnickej v Kňažej. Prezreli si dielne automechanikov, praktické pomôcky elektrikárov, učebne počítačovej techniky, pomocou ktorej sa učia  kresliť a programovať CNC stroje. Dozvedeli sa informácie o duálnom vzdelávaní, ktoré zabezpečuje prípravu žiakov na výkon povolania, podľa požiadaviek praxe.  V rámci duálneho vzdelávania SOŠ v Kňažej spolupracuje s firmami MibaSinter Slovakia s. r. o.  Dolný Kubín a Metaless.r.o.  Dolný Kubín.
Po prehliadke školy sa žiaci presunuli do firmy KAJO metal s.r.o., kde si pozreli výrobu klzných puzdier a ložísk. Na záver  dostali malé občerstvenie vo firme KAJO metal.
Ďakujeme SOŠ polytechnickej a firmám, ktoré nám zabezpečili dopravu a  umožnili nám pozrieť si priestory firiem a školy.

PASOVAČKA PRVÁKOV (13.11.2015)

  • najprv sme si vyzdobili  triedu

  • potom sme vytvorili pozvánky pre rodičov

  • nakoniec sme nacvičili program, kde sme ukázali čo všetko vieme a dokážeme

  • mamičky napiekli koláčiky a odšťavili jabĺčka

  • stali sa z nás ozajstní šikovní prváci... Hurá! Hurá! Hurá!

Virtuálna návšteva knižnice

V znamení kníh
Súčasný stav knižného fondu našej obnovenej školskej knižnice je pomerne poddimenzovaný a značne neaktualizovaný, neláka žiakov využívať voľný čas práve v školskej knižnici a čítaním kníh. Väčšina žiakov nevníma knihu ako hodnotný zdroj informácií a kultúrneho povedomia, ich realitou je hlavne počítač a virtuálny svet.
Prostredníctvom projektu „V znamení kníh“ chceme preklenúť pomyslenú priepasť medzi týmito dvomi svetmi minulosti a súčasnosti a skĺbiť ich. Vďaka finančným prostriedkom Nadácie Allianz v spolupráci s Neziskovou organizáciou Pontis sme získali finančný príspevok na obnovu knižného fondu školskej knižnice vo výške 400 EUR. Získané finančné prostriedky boli využité priamo pre žiakov na zakúpenie novej odbornej literatúry.

Obnovovanie knižného fondu
Za obnovu vďačíme týmto darcom a organizáciám:

  • Základná škola s materskou školou, Stred 122, Zázrivá

  • Združenie rodičov pri ZŠ Zázrivá

  • dobrovoľným príspevkom vyzbieraným v rámci akcie „Domov pre knihy“

  • Vydavateľstvo IKAR

  • Panta Rhei, s.r.o.

Vďaka týmto darcom máme možnosť napĺňať dlhodobé ciele: zvyšovanie čitateľskej gramotnosti žiakov, zmysluplné trávenie voľného času s knihou či s kamarátmi a knihou v školskej knižnici, získanie návyku pravidelného čítania kníh, obohacovanie slovnej zásoby žiakov, získavanie národného povedomia prostredníctvom budovania kultúrneho života, rozvoj komunikačných a prezentačných zručností žiakov.

PIRÁTI KRÁSY - diecézne kolo (19. 11. 2015)
Z našej školy postúpila do tohto kola žiačka Ivana Krížová zo VII. A triedy. V kategórii I.A – poézia sa umiestnila na 3. mieste.
DIPLOM

Vystúpenie žiakov v rezidencii Nestor (28. 10. 2015)

PIRÁTI KRÁSY - diecézna recitačná súťaž v školskom roku 2015/2016 (26.10.2015)
Cieľ súťaže: Zameraním sa na špecifikovanú skupinu katolíckej moderny – pirátov krásy –  priblížiť ich duchovné posolstvo a spoznávať kresťanské hodnoty v literárnej tvorbe. Cieľom je rozvíjať komunikačné, kultúrne, osobnostné a existenciálne kompetencie, prehlbovať tvorivosť, kultivovanú reč, vzťah k slovu ako kultúrnej, náboženskej a umeleckej hodnote a viesť k poznávaniu katolíckej umeleckej literatúry.    
Organizátor: Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy, Levočská 10, 052 01 Spišská Nová Ves
Oblastné kolo: Ružomberok 26.10.2015
Zúčastnení žiaci z našej školy: Mária Magdolenová VIII. B, Ivana Krížová VII. A, Martin Zaťko VIII. B, Damián Štyrák VIII. B
Umiestnenie: Ivana Krížová VII. A – 1. miesto v kategórii I.A – poézia + postup na diecézne kolo, Damián Štyrák VIII. B 3. miesto v kategórii I.A – poézia
DIPLOMY

PLAVÁREŇ 2015 (19.- 23. 10. 2015)

Výtvarná súťaž Naša obec – Naša miestna akčná skupina“- vyhodnotenie (23.10.2015)
Dňa 23.10.2015 sa v Relaxačno-informačnom centre TERCHOVEC konalo slávnostné vyhodnotenie 2. ročníka výtvarnej súťaže „Naša obec – Naša miestna akčná skupina“.
Výtvarná súťaž trvala od 01. apríla do 30. júna 2015. Celkovo bolo do kancelárie MAS doručených 151 výtvarných diel, zapojilo sa 10 základných škôl z územia mikroregiónu Terchovská dolina a 1 CVČ. V kategórii B (4.-6. ročník) sa na 3. mieste umiestnil Timotej Teličák, v kategórii C (7.-9. ročník) získal Jozef Drengubiak 2. miesto.

VIA HISTORICA (21.10.2015)
Šermiarsko-divadelná kumpánia Viahistorica navštívila našu školu 21.10.2015 s náučno-divadelno-šermiarskym programom Cesta slovenskou históriou, v ktorom nás previedli od najstarších dejín cez obdobie Veľkej Moravy, tureckých vpádov, stavovských povstaní až po 19. storočie.

Exkurzia Bratislava (16.10.2015)
Žiaci navštívili robný závod spoločnosti Coca-Cola HBC Slovakia v Lúke pri Piešťanoch a výstavu Titanic, ktorá zobrazila historické súvislosti, spoločenskú a politickú situáciu na Slovensku aj vo svete na začiatku 20. storočia. Videli stovky originálnych artefaktov, ktoré boli zachránené zo slávneho vraku Titanic. Medzi exponátmi boli časti vybavenia lode, rôzne kusy nábytku, porcelán a osobné predmety cestujúcich (šperky, kabelky, či časti oblečenia). Výstava bola rozšírená o dokumenty, ktoré poskytlo Slovenské národné múzeum – Historické múzeum.

Po stopách Martina Kukučína - ostrov BRAČ - Chorvátsko (20.9.-28.9.2015)
DEŇ PRVÝ:
Milý denníček, lúčenie od rodičov bolo veľmi ťažké a dlhé... Zázrivá naša plakala nad deťmi našimi, v autobuse bola tma a deti strašili. A potom sme docestovali do Budapešti. Bolo tam krásne, ponorení do tmy sme sledovali pamiatky so zatajeným dychom a mysleli sme si, že snívame - sen bol naozaj krásny. Nočná Budapešť je nezabudnuteľná. Na hraniciach sme sa zo sna prebudili, keď do autobusu vstúpila policajtka a skontrolovala naše doklady. Všetko bolo v poriadku a my sme mohli pokračovať na našej ceste. Zásoby sladkostí, slaností a vody padli za obeť a tak sme sa radšej ponorili do spánku.
DEŇ DRUHÝ: Z nášho spánku sme sa prebrali v
Splite, kde sme čakali na trajekt. Počas čakania sme narýchlo nazreli do útrob Diokleciánovho paláca a potom sme s očakávaním nastúpili na trajekt, ktorý nás previezol na ostrov Brač. Po výbornom obede v dedinke Puntinak sme sa ubytovali, vybalili kufre a obliekli do plaviek. Hoci bolo more studené, nevedeli sme sa ho nabažiť. Našli sme aj prvé mušle... bolo to zábavné. Večer sme po únavnej ceste a prvom kúpaní zaspali veľmi rýchlo.
DEŇ TRETÍ: Naše ráno začalo tým, že nás zobudili naše milé pani učiteľky a teta Emília. Ako vždy nás čakali výborné raňajky v reštaurácii Bilin. Po raňajkách sme čítali poviedku od Martina Kukučína "
Pred skúškou". Vzťahy detí v 19. st. nás veľmi nezaujímali, ale keďže sme dobrí žiaci, tak sme pozorne počúvali. Po rannej próze sme sa vybrali na návštevu základnej školy v Selci. Nakukli sme do parku L. N. Tolstoja. Nevynechali sme ani kostol a zakonzervovaný dom, v ktorom žil a pracoval Martin Kukučín so svojou manželkou Pericou
Didolićovou. Po historickej pochôdzke sme sa oboznámili s výrobou olivového oleja, počas ochutnávky sme sa snažili naučiť, v čom spočíva tajomstvo pravého olivového oleja. Po výbornom obede nás čakalo osviežujúce more. Človek by nepovedal, že s našimi pani učiteľkami môže byť až taká zábava.
DEŇ ŠTVRTÝ: V stredu sme navštívili mesto Bol, konkrétne pláž
Zlatý roh. Všetci sme sa tešili na kúpanie a šantenie vo vode. Niektorí plávali, iní sa potápali. Z pláže sme si odskočili do reštaurácie na veľmi chutný obed a vynikajúcu zmrzlinu. Na pláži sme strávili zvyšok dňa. Po chutnej večeri sme si opäť vychutnali spánok (pre nás tak potrebný).
DEŇ PIATY: Ráno, keď sme otvorili okno, fúkal studený vietor. Raňajky? Prvé pozitívum dňa. Terasa bola zaplavená, raňajkovali sme v reštaurácii. Ako tak pomaly odhrýzame z bieleho chlebíka, začujeme: "BUM!" "HROM!". Búrka zmenila plány a my sme sa vybrali do múzea v mestečku
Škrip. Privítala nás veľmi milá pani, ktorá si pre nás pripravila zaujímavé historické fakty o ostrove Brač, ale aj legendy a povery. Našou ďalšou zastávkou bol park v prírode a v ňom švédske stoly a rôzne druhy zvierat. Od ich prehliadky nás neodradilo ani zlé počasie. Potom sme sa presunuli do Pučišća, kde sme navštívili školu pre nádejných sochárov a staviteľov, ktorí sa tu učia pracovať s bielym kameňom. V zaprášenej miestnosti sme sa stretli so švárnymi junákmi a dievčatám sa rozbúchali srdcia. So zármutkom sme opustili školu a začali počítať, koľko kún máme v peňaženke, aby sme ich následne minuli v obchode. Po večeri sme usporiadali "hostinu" a takmer všetko zjedli...
DEŇ ŠIESTY: V toto ráno nás zobudil šum morských vĺn a my sme si s radosťou uvedomili, že nemusíme ísť do školy. Rýchlo sme vstali z postelí a šli sme na raňajky. Po raňajkách sme si
čítali z knihy od Martina Kukučína. Keď sme dočítali, vyšli sme pred reštauráciu a privítali hostí - pána starostu a pána riaditeľa s manželkami. Zvítali sme sa s nimi a neostalo nám nič iné ako zapnúť náš základný lokomočný pohyb a prejsť pešo do Sumartinu, kde na nás čakal trajekt. Po hodine jazdy sme sa ocitli v meste Makarska. Na námestí sme obdivovali kostol a malé obchodíky, a potom sme sa vydali na púť ku jaskyni Panny Márie - Vepri
ć. Po krátkej chvíľke sme odchádzali duchovne naplnení. Cestou späť sme sa venovali nákupom drobností pre našich blízkych, na ktorých sme neprestali myslieť. Piatok bol príjemný slnečný a zábavný.
DEŇ SIEDMY: Zobudili sme sa s myšlienkou, že dnes sa ideme rozlúčiť s morom. Deň sme začali v dedinke
Povlje, v ktorej sme navštívili jeden z najstarších kostolov v Európe (6.st.). Zaujali nás pôvodné maľby i smutná história kostola. Nasledoval obed, bol pre nás výnimočný a koláče tiež stáli za to. A potom prišiel vytúžený okamih - rozlúčka s morom. Po niekoľkých hodinách sme odchádzali smutní domov, kde sme sa okúpali a pripravili na rozlúčkovú večeru, pri ktorej nám "náčelník-starosta" venoval magnetku na pamiatku. Po výdatnej večeri nás ešte čakala jedna úloha - napísať "denníček z cesty po stopách Martina Kukučína". Bye-bye MORE!
DEŇ
Ô
SMY: Po výdatnom spánku sme zbalili svoje kufre a tašky, uložili ich do autobusu a vychutnali si posledné raňajky. S Puntinakom sme sa rozlúčili mohutným potleskom a spevom piesne Na Orave dobre. Naše ďalšie kroky smerovali do Sumartinu, kde sme sa zúčastnili na sv. omši pri jaskyni Panny Márie Lurdskej - ďakovali sme za pobyt a prosili za šťastný návrat domov. Pred dlhou cestou sme sa posilnili výdatným obedom a trajektom sme sa doviezli do mesta Split, kde nás čakali učitelia z ostrovnej školy Anna a Boris. Oboznámili nás s historickými pamiatkami a zaujímavosťami v Splite, odprevadili k autobusu a my sme sa vydali na cestu domov. Zázrivá nás privítala slnečným počasím a otvorenými náručami našich blízkych.

Slávnostné otvorenie šk. roka 2015/2016, privítanie prvákov (2.9.2015)

Slávnostné ukončenie šk. roka 2014/2015 (30.6.2015)

Vyhodnotenie - zber druhotných surovín (30.6.2015)
Najaktívnejšie triedy v zbere druhotných surovín vo všetkých kategóriách (elektroodpad, papier, vrchnáky z pet fliaš, batérie, liečive rastliny) získali spoločenské hry:
1. stupeň – 4.A, 2.B, 3.A
2. stupeň – 7.B, 8.B, 7.A
V zbere papiera a vrchnákov z pet fliaš zvíťazila 7.B, trieda získala finančnú odmenu. Trieda 7.B sa stala aj celkovým víťazom v zbere druhotných surovín.
Najviac papiera (353 kg) nazbierala Karina Terézia Smolková zo 7.B, získala finančnú odmenu 15 eur.
Žiaci, ktorí nazbierali viac ako 100 kg papiera, získali knižnú odmenu:
Lukáš Kitaš 245 kg
Peter Bella 183 kg
Nikola Vraniaková 100,5 kg
Peter Otruba 331,5 kg
VYHODNOTENIE (pdf, 17,4kB)

Práce z krúžkov (jún 2015)

Raftovanie - odmena p. starostu pre žiakov (24.6.2015)

Futbalový turnaj - Oravský Podzámok (19.6.2015)

Deň tanca (7.6.2015)
Dňa 7. júna 2015 sme sa zúčastnili na Oravskom tanečnom festivale moderného tanca vo Vavrečke. Vystúpili deti z tanečného krúžku s country tancom. Za účasť na tomto festivale sme získali diplom a trofej.

Slovensko číta deťom (5.6.2015)
V piatok 5. júna 2015 sme strávili príjemnú hodinku v našej novej knižnici. Prečítať zo svojich obľúbených knižiek našim prvákom a druhákom prišli: bývalá pani učiteľka Marienka Lášticová, teta knihovníčka Anička Otrubová, autor kníh povestí z našej obce Povesti spod Rozsutca Miroslav Karcol a Jozef Jurík, ktorý sa angažuje v rôznych projektoch v oblasti kultúry, ochrany prírody a rozvoja obce. Čítanie, či skôr počúvanie, nám spestrili naši žiaci: Adamko Barienčík zahral na heligónke, Viktorka Šuvadová na flaute a Ninka Barienčíková zaspievala ľudovú pieseň.

Exkurzia MORAVA (4.-5.6.2015)

O Pohár Dušana Galisa (3.6.2015)
Dňa 3. 6. 2015 sa na umelej tráve v Dolnom Kubíne odohral futbalový turnaj určený žiakom 1. a 2. ročníka ZŠ pod záštitou p. Dušana Galisa. Turnaja sa zúčastnili družstvá šiestich škôl. Naše družstvo pod odborným dohľadom pána trénera C. Záňa vyhralo jeden zápas z troch, čo ho posunulo na piatu priečku v celkovom hodnotení. Napriek tomu sa naši malí futbalisti vrátili do školy s pohárom a dobrou náladou z nastrieľaných gólov. Hlavnými hrdinami podujatia sa stali Lukáš Janťák z 2.A, objav zápasu Mirko Zaťko z 2. B a nádejná brankárska hviezda z 1.A Andrej Matúš.

MDD 4. B (1.6.2015)

MDD 3. A (1.6.2015)

Ja a moje ja - prednáška (29.5.2015)

Plaváreň (25.-29.5.2015)

Matematický klokan (máj 2015)
Matematický klokan je dnes najväčšou žiackou súťažou na svete. V marci 2015 už bolo súťažiacich viac ako 6 miliónov a pochádzajú z 56 krajín štyroch kontinentov! K tomuto číslu už 18 rokov prispieva aj Slovensko. Tento rok bolo na Slovensku 59 232 riešiteľov od prvákov na ZŠ až po maturantov.
Ceny pre najúspešnejších riešiteľov
Podľa pravidiel súťaže získava 5 % najúspešnejších riešiteľov v každej vekovej kategórii vecnú cenu. V tomto školskom roku rozdali 6681 cien: fľaše, USB kľúče, náramky, puzzle, gumičky, záložky a perá.
Na našej škole bolo 41 riešiteľov. Z nich boli úspešní:
Matúš Andrej 1. A, Lakoštíková Klaudia 3. A, Lakoštíková Diana 4. A, Kapina Tadeáš 7. B, Fašánok Andrej 7. B, Kapinová Julianna 8. A  (100%) –
školský šampión

Blší trh (14.5.2015)
Štvrtok 14. mája bol celkom obyčajný deň, až na neobvyklú hodinu nemeckého jazyka, na ktorej sme sa učili „hraním“. Z triedy sme si urobili „obchod“. Hneď na začiatku hodiny sme spojili lavice a rozložili po nich oblečenie, topánky a módne doplnky, ktoré sme si priniesli z domu. Hrali sme sa na kupujúcich a predavačov, kde sme si vyskúšali byť nemecky hovoriacimi predavačmi a kupujúcimi. Cieľom bolo zopakovať si a upevniť slovíčka, ktoré sa týkajú módy a základné frázy pri nakupovaní. Samozrejme sme sa okrem učenia skvelo zabavili. Podľa nás to bola hodina, akú tak často nezažijeme a veľmi sa nám to páčilo. Zdokonalili sme sa v nemčine, ktorá môže byť aj zábavná. A dúfame, že frázy „so billig, oder teuer“ využijeme aj niekedy v budúcnosti. Bolo by dobré mať viac takýchto hodín, no nielen na nemeckom jazyku. (žiaci VII. A, B)

Exkurzia - Záchranná stanica Bartošovice, ZOO Ostrava (7.5.2015)

Beseda so spisovateľkou (7.5.2015)
Dňa 7. 5. 2015 sa uskutočnila na našej škole beseda so spisovateľkou Danušou Dragulovou – Faktorovou. Pani spisovateľka nám prišla porozprávať o svojej tvorbe, o práci a o plánoch do budúcnosti. Deti z našej školy jej predviedli krátky program pripravený z jej básní a piesní.

Deň matiek - Nestor (6.5.2015)
Dňa 6. 5. 2015 sme vystúpili s programom ku Dňu matiek v domove seniorov Nestor v Zázrivej. Učiteľky s deťmi pripravili pásmo básní, piesní a tanec.

Deň matiek (3.5.2015)
Dňa 3. 5. 2015 sa konal v kultúrnom dome Deň matiek. Pri tejto príležitosti vystúpili deti zo základnej školy v Zázrivej so svojím programom – odzneli básne, piesne, scénka, hra na hudobný nástroj a tanec.

Osmijanko (marec-apríl 2015)

Deň Zeme (30.4.2015)
Naša škola sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o triedení odpadov u mladej generácie a tiež zaistiť recykláciu drobných elektrozariadení v čo najvyššej miere. Každý žiak bude môcť do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman alebo MP3 prehrávač, ale tiež napríklad varnú kanvicu, kulmu, fén, atď.). Naši žiaci sa zapojili do súťaží, ktoré organizátor projektu zadal. Úlohu Recyklohier  ku Dňu Zeme vypracovali žiaci siedmeho a deviateho ročníka:
1. Vlajku Zeme z vyradených materiálov
2. Ekologické desatoro, ktorým sa môže riadiť každý
3. Aktivity žiakov 9. ročníka, kde učia mladších spolužiakov ako sa správať, čo robiť , aby všetkým na Zemi bolo lepšie. Dôležité je učiť sa v škole, poznať rastliny, zvieratá, ekologické problémy, šetriť vodou, el. energiou, viac šporovať, nesedieť pri počítači....
Žiaci, ktorí splnili požadované úlohy, vylúštili tajničku, boli aktívni, dostali sladkú odmenu. Deň Zeme sme posunuli pre zlé počasie na 30. 4. 2015.

Slávik Slovenska (24.4.2015)

McDonald's Cup (23.4.2015)

Beseda o Indii (22.4.2015)

Ako dedko ťahal repku - How the grandpa pulled the repka (13.4.2015)
V dvojjazyčnom anglicko-slovenskom predstavení sme sa zoznámili s dvoma dôchodcami a ich pestovateľskými úspechmi. Známy príbeh herci z martinského divadelného centra vyplnili vtipnými zápletkami a radami v oblasti záhradníctva. Žiaci sa dozvedeli, kto všetko žije v záhrade, čo sa v nej deje a pestuje a ako sa majú o ňu starať.

Interaktívna výstava: Vedecká hračka - ZŠ s MŠ Kňažia (10.4.2015)
Na výstavách je zakázané dotýkať sa predmetov, ale na tejto výstave je potrebné, aby si žiaci veci chytali do rúk. Poznávacou hrou zistili, na akom princípe hračky pracujú, akú využívajú prírodnú zákonitosť alebo jav. Napríklad svetlo, magnetizmus, zvuk, zemská príťažlivosť, zrkadlá,... Využívali aj svoju šikovnosť a logické myslenie, vzájomnú spoluprácu.
Na výstave „Hodnoty – vedecká hračka“ si popri hre žiaci overia svoj odhad niektorých fyzikálnych veličín (hmotnosť, čas, dĺžka, teplota, koncentrácia, ...) a popritom si uvedomia mnohé všeľudské osobné hodnoty (život, sloboda, láska a priateľstvo, rodina, práca, viera, múdrosť, umenie, príroda, vzdelanie, ...), ktoré sú spredmetnené v citátoch a reprodukciách umeleckých diel.
Do Kňažej sme cestovali aj „Oravkou“,  pretože niektorí žiaci sa ešte nikdy neviezli  vlakom.

Zber druhotných surovín
Stav zberu k 6.3.2015 (doc)
Výrobky z recyklovaného papiera (doc)

Výrobky z recyklovaných plastov (doc)

Hviezdoslavov Kubín - okresné kolo (31.3.2015)
Dňa 31. marca 2015 sa v Dolnom Kubíne konalo súťažné okresné kolo  v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Toto prestížne podujatie má dlhodobú tradíciu a je známe vysokou úrovňou nárokov, preto sme vybrali len štyroch najlepších recitátorov do súťaže jednotlivcov.
Naši recitátori nám urobili veľkú radosť výborným výkonom, dvaja sa dokonca umiestnili na víťazných pozíciách. Týmto ďakujeme: Majke Magdolenovej za 3. miesto a Samkovi Šebeňovi za 2. miesto a srdečne im blahoželáme.

Chemická olympiáda - obvodné kolo (26.3.2015)
Chemická olympiáda je postupová súťaž organizovaná v Slovenskej republike ako jedna z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov a je neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu na školách. Je určená pre žiakov základných škôl, päťročných, šesťročných a osemročných gymnázií a stredných škôl. Najlepší súťažiaci sa zúčastňujú na Medzinárodnej chemickej olympiáde a Grand Prix Chimique. Veronika Karcolová a Viktória Fedorová, žiačky IX. A, sú úspešné riešiteľky obv. kola. V určenom termíne samostatne riešili určitý počet teoretických a praktických úloh spojených s výpočtami z chémie. Srdečne im blahoželáme k úspechu a k odvahe riešiť chemickú olympiádu.

Hviezdoslavov Kubín – školské kolo (18.-19.3.2015)
V stredu 18.3. a vo štvrtok  19. marca 2015 sa na I. a II. stupni Základnej školy v Zázrivej uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Porota zastúpená učiteľmi slovenského jazyka a literatúry vyhodnotila súťaž.
I. kategória – próza:
1.miesto: Vladimír Kokoška (2.B)
II. kategória – poézia: ( 4., 5., 6., ročník)
1. miesto: Samuel Šebeň (4. B)
2. miesto: Daniela Smolková (5. A)
3. miesto: Simona Fedorová (5.A)
II. kategória – próza: (4., 5., 6., ročník)
3. miesto: Andrea Ragályi (5.A)
III. kategória – poézia: (7., 8., 9. ročník)
1. miesto: Diana Pazderová (8.A)
2. miesto: Vanesa Cingelová  (7.A )
3. miesto: Leo Komár (8.A)
III. kategória – próza: (7., 8., 9. ročník)
1. miesto: Mária Magdolenová (7.B)
2. miesto: Damián Štyrák  (7. B)
3. miesto: Lenka Hertelová  (7. B)

Do okresného kola postúpili:  Vladimír Kokoška 2.B, Samuel  Šebeň 4.B, Mária Magdolenová 7.B,  Diana Pazderová 8.A.
Organizátori školského kola ďakujú občianskemu združeniu rodičov školy za poskytnutie financií na drobné darčeky pre žiakov, ktorí boli na školskom kole.

Pytagoriáda - okresné kolo (16.-17.3.2015)
kategória P3: Lukáš Otruba (4.-6. miesto), Klaudia Lakoštíková (úspešná riešiteľka)
kategória P4: Diana Lakoštíková (4. miesto), Tobiáš Kapina (úspešný riešiteľ)
kategória P7: Tadeáš Kapina (1. miesto), Andrej Fašánok (2. miesto)
kategória P8: Juliana Kapinová (1. miesto), Peter Otruba (3.-5. miesto)

Tvorivé dielne - zdobenie kraslíc (marec 2015)
Každú stredu v marci mali naši žiaci možnosť stráviť poobedie zdobením kraslíc. Odskúšali si viaceré techniky: olepovanie rôznymi semienkami, škrupinkami, nitkami, papierom, látkou, maľovanie voskom i falošný patchwork. Maľovanie voskom si prišli vyskúšať aj predškoláci. Niekoľkými vydarenými kraslicami sme prispeli i do celoslovenskej súťaže O najkrajšiu kraslicu.
Do 14. ročníka celoštátnej výtvarnej súťaže "O najkrajšiu kraslicu“, ktorej organizátorom a vyhlasovateľom je Žilinský samosprávny kraj - Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne sa zapojilo 48 dospelých tvorcov a 40 detí. Odborná hodnotiaca porota v zložení: Mgr. Janka Kevešová – pedagogička a tvorkyňa v oblasti tradičnej umeleckej tvorby, Mgr. Jana Bertáková – pedagogička výtvarného odboru na ZUŠ P.M. Bohúňa v D. Kubíne, Mgr. Lenka Fukasová – výtvarníčka, odborný pracovník OKS pre výtvarnú a remeselnú tvorbu rozhodla, že cenu za technické spracovanie v kategórii 4-11 rokov získali žiaci z našej školy. Blahoželáme !

Beseda v knižnici - neobyčajné stretnutie s knihou (9.3.2015)

Dramatizácia rozprávky pre žiakov MŠ (6.3.2015)
Dňa 6. 3. 2015 (piatok) sme s deťmi zo ZŠ Zázrivá vystúpili s divadlom „Koza rohatá a jež“ pred našimi škôlkarmi v MŠ Zázrivá, kde sa konalo podujatie s názvom „Rozprávková noc v MŠ“.

ZRŠ so zástupcami SŠ (10.2.2015)

Projekt z nemeckého jazyka - Meine Familie

Lyžiarsky výcvik (9.2.-13.2.2015)
V termíne od 9. 2. 2015 - 13. 2. 2015 sa uskutočnil lyžiarsky výcvik 8. ročníka v lyžiarkom stredisku SKICENTRUM Malá Lučivná. Posledný deň výcviku sa uskutočnili lyžiarske preteky:
kategória chlapci:
1. miesto: Viliam Fedor, VIII. B
2. miesto: Marek Matúš, VIII. A
3. miesto: Ondrej Beňo, VIII. B   
kategória dievčatá:
1. miesto: Soňa Mäsiarová, VIII.B
2. miesto: Eva Pazderová, VIII. B
3. miesto: Nikola Vraniaková, VIII.A 

Geografická olympiáda - okresné kolo (5.2. 2015)
Blahoželáme
úspešným riešiteľom geografickej olympiády v okresnom kole.  V kategórii G sa na 3. mieste umiestnila žiačka V. A triedy Margaréta Štyráková, v kategórii F sa na 5. mieste umiestnila Agáta Matúšová zo VII. B triedy, v kategórii H sa na 7. mieste umiestnil žiak VIII. A triedy Hugo Komár. Prajeme im ďalšie úspechy v reprezentovaní našej školy.

Zápis do 1. ročníka (4.2.2015)

Karneval (30.1.2015)

Zimné radovánky - I. stupeň ZŠ (15. 1. 2015)
Dňa 15. 1. 2015 sme na I. stupni zorganizovali deň s názvom „ Zimné radovánky“. Prvé dve vyučovacie hodiny sme robili aktivity v triede, kreslili na zimnú tému, strihali, lepili a vyrábali sme snehuliakov. Po veľkej prestávke sme vyšli na kopec, deti sa spúšťali na lopároch, gúľali a váľali sa po snehu, stavali si snehuliakov a iné kreatívne výtvory zo snehu. Na záver sme si v triede a na chodbe  urobili spoločnú výstavku prác.

Vianoce od A do Z - beseda spojená s tvorivou dielňou - 4.B (19.12.2014)
Podujatie sa uskutočnilo v  Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Vianočná besiedka - I. stupeň ZŠ (19.12.2014)

Vianočná besiedka - II. stupeň ZŠ (19.12.2014)

5.A - Za jasnej tichej noci

6.A - Putovanie do Betlehema

7.A - Pripravme cestu Pánovi

7.A - Slyšíteli pastuškovia

7.B - Z valašskej chalúpky zasneženej

7.B - Vstávajte pastieri

8.A - Štedrá večera v Zázrivej

8.B - O popoluške 1

8.B - O Popoluške 2

8.B - O Popoluške 3

9.A - Vianoce vo svete - Nemecko

9.A - Vianoce vo svete - Veľká Británia, Írsko

Tichá noc

Škola v zime (december 2014)

Divadelné predstavenie PETER BLACK 2 (17.12.2014)
V stredu 17.decembra sa 18 žiakov VII. ročníka zúčastnilo na anglicko-slovenskom predstavení Peter Black 2 s podtitulom A new beginning. Predstavenie bolo
o Petrovi, ktorému sa lepila smola na päty, až sa ocitol na ulici. Peter sa nevzdáva, berie akúkoľvek pracovnú ponuku, aká sa mu pritrafí. Avšak práca ošetrovateľa v domove dôchodcov, umývača áut, či kominára, nie je to pravé orechové. Nakoniec, ako vyštudovaný IT pracovník, zakotvil v antikvariáte po boku príjemnej knihomoľky.

Mikuláš (5.12.2014)

Pomôcky na telesnú výchovu (november 2014)

Sherlock Holmes - DJZ - Prešov (26.11.2014)

Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (21.11.2014)

Komparo (6.11.2014)

Bedminton (4.11.2014)

Výchovný koncert (28.10.2014)
Problémové spoločenské obdobia a osobitne porevolučné udalosti (1989) priniesli so sebou popri pozitívnych zmenách aj negatívne sociálno-patologické javy. Prudko sa zvýšila kriminalita, veľké rozmery naberá organizovaný zločin, rastie toxikománia, rôzne formy sociálneho parazitizmu, nezamestnanosť, bezdomovstvo a iné javy, ktoré predtým naša spoločnosť nepoznala. Alarmujúca je najmä skutočnosť, že stúpla nielen kriminalita dospelých, ale aj delikvencia mladistvých a maloletých detí. I o tom bol výchovný koncert Zábrany bez zábran, na ktorom sa zúčastnili naši žiaci v utorok 28. 10. 2014.

Október Mesiac úcty k starším (26.10.2014)
Žiaci zo Základnej školy Zázrivá  nacvičili kultúrny program, s ktorým vystúpili na posedení so staršími občanmi obce dňa 26.10.2014. Otváraciu báseň k dedkovi a starej mame predniesla N. Smolková z 3.A. Žiaci z 2.A vystúpili s pásmom piesní a básní. Na flaute zahrala V. Šuvadová. Žiaci z 2. B vystúpili s piesňami, ktoré si ľudia spievali v čase svojho detstva pod názvom Šošovička, hrášok, fazuľa. Žiaci z tanečného  krúžku vystúpili s tancom Ča –ča. Dievčatá zo 4.B vystúpili s krátkym divadielkom 4 a 4 prstíčky. Do programu sa zapojili aj žiaci zo VI.A piesňou s piesňou  Keď som bol maličký pacholíček. Osobitné podfarbenie a osvieženie do programu priniesli žiaci zo 7.A  spievaním ľudových piesní Tam okolo chotára, Dedinka v údolí a poetickým pásmom vlastných  básní na tému Moji starí rodičia.  Záverečná pieseň a tanček Porezala som sa, jaj bolí strhla do spevu aj starých rodičov  v sále kultúrneho domu. Slávnostný obraz akcie dotvorili výtvarné práce žiakov základnej školy vystavené na paneloch pred javiskom.

Téma mesiaca - ovocie a zelenina - spoločná nástenka

Téma mesiaca - ovocie a zelenina na výtvarnej výchove 2.B, 4.A, 4.B (október 2014)

Téma mesiaca - ovocie a zelenina 4.A (október 2014)
Aj žiaci 4. A triedy sa v mesiaci október  2014 zapojili do spoločného projektu, ktorý bol na 1. stupni  našej ZŠ tematicky zameraný na ovocie a zeleninu.  Jeho cieľom bolo rôznymi aktivitami pripomenúť žiakom, že práve ovocie a zelenina majú dôležité miesto v jedálnom lístku a majú ovplyvňovať každého človeka pri  jeho rozhodovaní sa  ako zdravo žiť.
4. A trieda sa tento  školský rok zamerala na koreňovú zeleninu, z ktorej najväčšiu pozornosť venovala  mrkve obyčajnej. Aktivity boli naozaj rôznorodé.
Na začiatku žiaci  oprášili v pamäti vedomosti z predchádzajúcich ročníkov, ktoré využili pri odpovediach na mnohé hádanky o zelenine a ovocí. Ďalšou úlohou bolo správne zatriediť jednotlivé druhy do skupín podľa rastu, koreňa, tvaru a farby, plodu, resp. konzumovanej časti. Nadobudnuté poznatky tak zúročili pri riešení krížovky, ktorej tajnička im pripomenula, že zdravie tela automaticky zrkadlí aj zdravie ducha. Svoje zručnosti si žiaci otestovali pri kreslení  a „výrobe“ mrkvy obyčajnej viacerými technikami. Na hodine čítania tiež vymýšľali o nej krátke básničky – riekanky. Pracovali jednotlivo, ale aj v skupinách. Takto obohatení o nové poznatky a zručnosti sa napokon s chuťou pustili do konzumácie ovocia a zeleniny, ktoré si poprinášali zo svojich domovov.
BÁSEŇ - video 1
BÁSEŇ - video 2
BÁSEŇ - video 3
BÁSEŇ - video 4
BÁSEŇ - video 5
BÁSEŇ - video 6

Téma mesiaca - ovocie a zelenina 3.A (október 2014)

Téma mesiaca - ovocie a zelenina 2.A (október 2014)

Téma mesiaca - ovocie a zelenina 1.A (október 2014)

Recyklohry - Charitatívna odpadová šarkaniáda (10.10.2014)

Púšťanie šarkana - krúžok Vševedko (10.10.2014)

Exkurzia Bratislava (3.10.2014)

Európsky deň jazykov (26.9.2014)
26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov. Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom: používa sa v nej 23 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov pôvodných komunít. Pripomíname si jej jazykovú a kultúrnu rozmanitosť, ako aj význam ovládania cudzích jazykov nielen pre štúdium a lepšie uplatnenie na trhu práce, ale aj všestranný rozvoj osobnosti.
V tento deň sa na našej škole žiaci 6. až 9. ročníka zapojili do rôznych aktivít. Žiaci 6. ročníka spoznali a zapísali slovo ĎAKUJEM  v rôznych európskych jazykoch. Siedmaci sa naučili pomenovať základné  školské pomôcky po anglicky, nemecky, taliansky a španielsky a tiež nakreslili, čo sa im vybaví pri počutí slova „Anglicko“. S anglickými frazeologizmami sa potrápili deviataci.

Informatická výchova - pracovné učebnice (26.9.2014)
V tomto školskom roku boli z prostriedkov  2% z dane zakúpené učebnice na informatickú výchovu pre ročníky 1. - 4.
Hlavným didaktickým zámerom je pútavým spôsobom naučiť žiakov používať počítač ako užitočný prostriedok na získanie a zaznamenanie informácií, vyhľadanie a riešenie problémov bežného života. Prostredníctvom učebníc sa žiaci naučia používať počítač účelne a zmysluplne. K pracovnej učebnici bol zakúpený aj inštalačný disk. Každý disk obsahuje softvérovú podporu pre daný ročník a školský rok a výučbovú podporu. Rozvíja obsah pracovnej učebnice, resp. ponúka iný pohľad na problematiku, s ktorou sa žiaci oboznamujú.

Otvorenie múzea morskej fauny a flóry - Jaworze (PL) (5.9.2014)

Otvorenie šk. roka 2014/2015, privítanie prvákov (2.9.2014)

Exkurzia učiteľov v ČR - Palkovice a okolie (26.-27.6.2014)

Deviataci sa lúčia... (26.6.2014)

Slávnostné ukončenie šk. roku 2013/2014 (26.6.2014)

Zber vrchnákov z PET fliaš (jún 2014)
V zbere vrchnákov sa vyzbieralo 63 kg. Víťazmi sa stali triedy VI. B a VII. B. Vrchnáky sme venovali rodičom Maxima a Alexa, ktorí sa  narodili s detskou mozgovou obrnou. Peniaze, ktoré získajú za vrchnáky z PET fliaš použijú na rehabilitačné pobyty.

Vyhodnotenie súťaže "Naša obec - naša miestna akčná skupina" (17.6.2014)
Dňa 17. júna 2014 bolo slávnostné vyhodnotenie 1. ročníka výtvarnej súťaže ,,Naša obec–naša miestna akčná skupina“  spojené s vernisážou  v  Relaxačno-informačnom centre Terchovec v Terchovej. Súťaž bola zameraná na výtvarné stvárnenie zaujímavostí a kultúrnych pamiatok v obci . Do súťaže sa zapojili aj žiaci ZŠ Zázrivá. Súťaž bola rozdelená do troch kategórií.
A kategória:  1.-3. ročník
B kategória:  4.-6. ročník
C kategória:  7.-9.ročník
Odborná porota, ktorá hodnotila jednotlivé výtvarné práce: Doc. akad. sochár Milan Opálka, Stročková Lucia, Ján Remiš a zamestnanci  kancelárie MAS.
V  B kategórii získala 1. miesto Katarína Teličáková, žiačka 5.A triedy. Kataríne blahoželáme a tešíme sa z úspechu.  Práce sú vystavené v RIC v Terchovej až do júla 2014.

Raftovanie - odmena p. starostu pre žiakov (16.6.2014)

Opekačka - odmena za výhru VI. B (11.6.2014)

Exkurzia Poľsko (5.-6.6.2014)

MDD - I. stupeň (2.6.2014)

MDD - 7. B (30.5.2014)

MDD - 6. B (30.5.2014)

Plaváreň (26.5. - 30.5.2014)

Ukážka práce hasičov (21.5.2014)

Beseda s Ondrejom Nagajom (20.5.2014)

Výtvarná súťaž "Naša obec - Naša miestna akčná skupina" (máj 2014)

Cambridge English Penfriends 2014
V tomto školskom roku sme sa už druhýkrát zapojili do medzinárodného projektu, ktorý organizuje univerzita v anglickom meste Cambridge. Úlohou účastníkov je vytvoriť pohľadnice na zvolenú tému a odoslať ich partnerskej škole. Našou druhou partnerskou školou je škola v gréckom meste Kokkoni Korinth. Témou našich pohľadníc bolo "Miesto, kde žijem". Žiaci zo VI. B svojim novým kamarátom z Grécka predstavili Zázrivú formou kresieb a písaného slova. Grécki žiaci opísali svoje rodné mesto Korinth.

Recyklohry - zber batérií (16.5.2014)
V rámci 20. úlohy Recyklohier žiaci zbierali použité, nefunkčné batérie. Na I. stupni ZŠ sa vyzbieralo
91,85 kg batérií a na II. stupni 63,25 kg batérií, spolu 155,10 kg. Víťazmi sa stali triedy IV. A a VI. B.

Matematický klokan (16.5.2014)

Triedne kolektívy (máj 2014)

Návšteva záchrannej a rehabilitačnej stanice - II. A (9.5.2014)

Ekologické dielne SR _PL (8.-9.5. 2014)
V dňoch 8.-9. mája sme privítali žiakov a učiteľov z Poľska. Na uvítanie sme zahrali turnaje vo futbale a florbale, unavení a vyčerpaní sme sa posilnili pri opekačke. V piatok sme navštívili Jánošíkove diery a lanovkou sme sa vyviezli na Chleb.

Slávik Slovenska 2014 (7.5.2014)
V II. kategórii
(4.-6. roč.) získala žiačka VI. B Karina Terézia Smolková 3. miesto. Blahoželáme!

Kubínske spievanky (27.4.2014)
V nedeľu 27. apríla sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne uskutočnila krajská súťaž detského hudobného folklóru - Kubínske spievanky. Výkony mladých interpretov sledovala odborná porota v zložení etnomuzikologička Mgr. Alžbeta Lukáčová, PhD.; hlasová pedagogička a vedúca speváckej zložky SĽUK-u Mgr. Adriana Jarolínová a pedagóg a inštrumentalista Doc. Ing. Karol Kočík, CSc. Účinkujúcich hodnotili podľa výberu repertoáru, vystihnutia regionálneho alebo lokálneho charakteru, samotnej interpretácie a jej úrovne v jednotlivých súťažných programoch, dôležitý bol i celkový umelecký dojem. Porota udelila DĽH DFS ZÁZRIVČEK zlaté pásmo.
DIPLOM

Orava má talent (27.4.2014)
Kultúrny dom v Námestove sa v nedeľu zaplnil výnimočnými deťmi, ktoré prišli ukázať čo dokážu a zabojovať o 300 € v celooravskej súťaži "Orava má talent".
Do finálového kola postúpili súťažiaci cez kasting, v ktorom porota vyberala z viac ako štyridsiatich vystúpení. Do finále postúpilo 12 najlepších vystúpení. Vystúpenia boli veľmi pestré a diváci mohli okrem spevu a tanca vidieť aj hru na hudobné nástroje či maľbu. Najlepší talent vyberala štvorčlenná porota.Svoju hru na heligónke a spev medzi dvanástimi najlepšími súťažiacimi predviedla aj žiačka našej školy Karina Terézia Smolková zo VI. B.

Slávik Slovenska - školské kolo (16.4.2014)

Výtvarná výchova - 5.A (10.4.2014)

Zdobenie veľkonočných vajíčok (10.4.2014)

Čitateľský maratón (9.4.2014)
Na našej základnej škole sa 9. apríla 2014 konal I. Čitateľský maratón. Vybraní reprezentanti jednotlivých tried sedeli v kruhu a čítali  Povesti spod Rozsutca. Maratónu sa zúčastnilo spolu dvadsaťpäť žiakov. V triede vládla príjemná atmosféra a žiaci boli pohltení dejom pútavých povestí. Na každého unaveného maratónca čakal v cieli osviežujúci džús a diplom s odbehnutým časom. Žiaci čítali veľmi dobre o čom svedčia aj najlepšie časy víťazov. Na 3. mieste skončila žiačka z triedy 7.B Izabela Gaššová s časom 41 minút. Druhú priečku získal žiak z triedy 9. B Matej Otruba s časom 42 minút. Víťazkou sa stala žiačka z triedy  9.A Henrieta Gaššová s časom 43 minút. Všetkým ešte raz gratulujeme. Cieľom tejto akcie bolo vyzdvihnúť čaro knihy a histórie skrytej v nej. Potvrdilo sa nám, že žiaci našej školy sú súťaživí a cieľavedomí. O súťažné miesta bol veľký záujem. Už to bola výhra, že žiaci uprednostnili knihu pred počítačom.  To nám dáva chuť do práce na ďalšom ročníku čitateľského maratónu.  Tak trénujte!!!

Matematická olympiáda - okresné kolo (9.4.2014)
kategória Z6: Tadeáš Kapina, VI. B (3. miesto) DIPLOM
kategória Z7: Juliana Kapinová, VII. A (1. miesto) DIPLOM

Mesiac s tvorbou spisovateľa - I. stupeň (7.2. 2014, 8.4.2014)

Výchovný koncert (4.4.2014)

Exkurzia vo Florinovom múzeu - 2.A (4.4.2014)

Oravské spievanky (3.4.2014)
Vo štvrtok 3. apríla sa v Dome kultúry v Nižnej uskutočnila postupová súťaž detského hudobného folklóru – Oravské spievanky 2014. Počas trojhodinového súťažného programu sa predstavilo 9 detských ľudových hudieb, 9 detských speváckych skupín, 20 mladých spevákov a 7 sólistov inštrumentalistov, spolu zo šestnástich kolektívov z Oravy. Do krajskej súťaže detského hudobného folklóru, ktoré sa pod názvom Kubínske spievanky uskutoční 27. apríla, za región Orava postúpil aj Zázrivček zo Zázrivej pod vedením Miloša Bobáňa.
DIPLOM

Hviezdoslavov Kubín - školské kolo - II. stupeň (2.4.2014)
Vo štvrtok  26. marca 2014 a v stredu 2.apríla 2014 sa na I. a II. stupni Základnej školy v Zázrivej uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Porota zastúpená učiteľmi slovenského jazyka a literatúry vyhodnotila súťaž.

I. kategória - poézia: 1. - 3. ročník
1. miesto : Šebeň Samuel (3. B)
I. kategória - próza: 1. - 3. ročník
1. Lakoštíková Klaudia (2. A)
II. kategória - poézia: ( 4., 5., 6., ročník)
1. miesto: Ivana Krížová (5. A)
2. miesto: Alica Maceková (5. A)
3. miesto: Peter Bella (6.A)
II. kategória - próza: (4., 5., 6., ročník)
1. miesto: Alena Zajoncová (VI. A)
2. miesto: Mária Magdolenová (VI. B)
3. miesto: Damián Štyrák (VI. B)
III. kategória - poézia: (7., 8., 9. ročník)
1. miesto: Diana Pazderová (7. A)
2. miesto   neudelené 
3. miesto   neudelené
III. kategória - próza: (7., 8., 9. ročník) 
1. miesto: porota neudelila
2. miesto: Peter Otruba (7. B)
3. miesto: Lenka Borončová (7. B)

Do okresného kola postúpili: Ján Šebeň 3.B, Klaudia Lakoštíková 2.A, Ivana Krížová 5.A, Alena Zajoncová 6.A, Diana Pazderová 7.A.
Organizátori školského kola ďakujú občianskemu združeniu rodičov školy za poskytnutie financií na sladkosti pre žiakov, ktorí boli na školskom kole.

Florbal (1.4.2014)
DIPLOM

Exkurzia KIA (31.3.2014)

Hviezdoslavov Kubín - triedne kolá - II. stupeň (marec 2014)

Hviezdoslavov Kubín - školské kolo - I. stupeň (28.3.2014)

Malý futbal - Jednota COOP (27.3.2014)
DIPLOM

Chemická olympiáda - obvodné kolo (27.3.2014)
Mária Záňová žiačka IX. A triedy – úspešná riešiteľka, ktorá preukázala teoretické vedomosti i praktické zručnosti, že ovláda  základné laboratórne postupy a techniky. Srdečne Márii blahoželáme k úspechu a k odvahe riešiť chemickú olympiádu, pretože ju riešila ako jediná z našej školy.

Biblická olympiáda - okresné kolo (27.3.2014)
Dňa 27. marca 2014 Juliana Kapinová, Izabela Gaššová a Sára Otrubová (žiačky siedmeho ročníka) reprezentovali našu školu na okresnom kole Biblickej olympiády v Dolnom Kubíne. Po piatich súťažných kolách sa napokon umiestnili na druhom mieste, pričom prvenstvo im uniklo len o jeden jediný bod :-( ! Zostávame v nádeji, že o rok ich už čaká víťazstvo :-) !!!
DIPLOM

Pytagoriáda - okresné kolo (18.-19.3.2014)
kategória P3: Diana Lakoštíková (1.-2. miesto) DIPLOM
kategória P6: Filip Otruba, VI. A (4. miesto)
kategória P7: Juliana Kapinová, VII. A (3. miesto) DIPLOM

Geografická olympiáda - okresné kolo (6.2.2014)
Blahoželáme úspešným riešiteľom geografickej olympiády v okresnom kole.  V kategórii I sa na 4. mieste umiestnila žiačka V. A triedy Terézia Babicová, v kategórii G sa na 2. mieste umiestnil žiak VII. A triedy Hugo Komár, v kategórii F obsadil 4. miesto Lukáš Žúbor z VIII. A triedy.
DIPLOM 5. roč.
DIPLOM 6. roč.
DIPLOM 7. roč.

Zápis prvákov (5.2.2014)

Matematická olympiáda - okresné kolo (22.1.2014)
V stredu 22. januára 2014 sa v priestoroch ZŠ P. Škrabáka uskutočnilo obvodné kolo matematickej olympiády žiakov 5. a 9. ročníka. V kategórii Z5 sa s troma náročnými úlohami popasovalo celkovo 29 žiakov, z nich len 4 boli úspešnými riešiteľmi. Naša piatačka Alica Maceková skončila na 5. mieste.
V kategórii Z9 deviataci riešili 5 náročných úloh, z nich len 5 sa stali úspešnými riešiteľmi, Lukáš Zaťko z IX. B sa umiestnil na ôsmom mieste.

Karneval (31.1.2014)

Výroba darčekov na zápis II. A (16.1.2014)

Recyklohry - naša škola bola ohodnotená ako jedna z 30 najaktívnejších škôl v školskom roku 2013/2014 a získala DIPLOM za aktívny prístup k environmentálnemu vzdelávaniu a ochrane životného prostredia. Veríme, že naša aktivita v novom školskom roku neoslabne a pripravené úlohy budú veľkých aj malých Recyklohráčov motivovať k plnému nasadeniu v mene ochrany životného prostredia  prostredníctvom projektu Recyklohier.

Vianočná besiedka - 2. stupeň (20.12.2013)

Vianočná besiedka - 1. stupeň (20.12.2013)

Zázrivček (20.12.2013)

Traja králi IX. B (20.12.2013)

Narodil sa Kristus Pán VII. B (20.12.2013)

Vianočné "internetky" VII. A (20.12.2013)

Šťastie, zdravie... VI. B (20.12.2013)

Vstávajte ľudkovia hore VI. A (20.12.2013)

Za jasnej tichej noci VI. A (20.12.2013)

Zdobenie medovníkov (19.12.2013)

Pečenie medovníkov II. A (9.12.2013)

Mikuláš (6.12.2013)

Mikulášske rýmovačky (6.12.2013)
V Základnej škole Zázrivá si pripomenuli Mikuláša. Dňa 6.12.2013 Mikuláš navštívil všetky triedy od 1.až po 9.ročník. Privítali ho žiaci 5. A triedy, ktorí vymysleli súťaž Mikulášske rýmovačky. Básničky vystavili na dolnej chodbe v budove 5.-9. Potom Mikuláš odišiel a navštívil každú triedu. Žiaci mu predniesli krátke mikulášske hádanky, mikulášske prosby alebo mikulášske internetky (básne z internetu). Všetci sa tešili a Mikuláš ich za aktivitu obdaroval darčekom.

Olympiáda zo slovenského jazyka (školské kolo, 4.12.2013)
Dňa 4.12.2013 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry – kategória C. Zúčastnilo sa jej 7 žiakov deviateho ročníka. Žiaci si otestovali svoje vedomosti v písomnej časti, ktorá bola zameraná na prácu s textom, na porozumenie textu a jeho analýzu z hľadiska jazykových rovín. V druhej časti mali transformovať text básne na informačný slohový útvar. V ústnej časti žiaci prezentovali v rečníckom štýle vlastný text. Za test bol maximálny počet bodov 25 bodov. Za transformáciu textu 4 body. Za rečnícky prejav 1 bod.
Súhrnne najlepší výsledok a 1. miesto dosiahla Henrieta Gaššová, žiačka 9. A, 2. miesto: Matej Bella 9. B, 3. miesto: Eva Kršková 9. B
Žiačka Henrieta Gaššová postúpila do okresného kola, ktoré bude 13. 12. 2013 v Oravskom Podzámku.

Exkurzia - Mokraď- Klauke, Kajo Metal a Miba (3.12.2013)
Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka sa v utorok 3.decembra 2013 zúčastnili exkurzie v dolnokubínskych firmách sídliacich v časti Mokraď - Klauke, Kajo Metal a Miba Sinter Slovakia. Účelom exkurzie bolo predstaviť žiakom možnosť v budúcnosti pracovať v týchto firmách a vzhľadom na ponuku pracovných miest v regióne povzbudiť ich vo voľbe vhodnej strednej školy. Táto ponuka je motivovaná aj štipendiom. Žiaci videli výrobné haly, kontrolné miestnosti, moderné stroje programované zamestnancami a pod.

Komparo (7.11.2013)
Dňa 7.11.2013 sa v Základnej škole Zázrivá uskutočnilo testovanie žiakov  8. ročníka a  9. ročníka. Testovanie žiakov malo názov Komparo a z našej školy sa ho zúčastnilo 29 žiakov deviateho ročníka a 25 žiakov ôsmeho ročníka. Testovanie pre deviatakov bolo z predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika. Jednotlivé úlohy boli v súlade so štátnym vzdelávacím programom. Celé testovanie bolo vykonané ako cvičná príprava na Testovanie 9, ktoré bude dňa 12.marca 2014.
Testovanie ôsmakov bolo zamerané na päť oblastí: matematika, slovenský jazyk a literatúra, prírodovedný blok (F, CH, B, G), spoločenskovedný blok ( D, OBN, G) a všeobecné študijné predpoklady. Prvá časť otázok bola zameraná najmä na analytické myslenie, logické myslenie a prácu s dátami. Druhá časť otázok bola zameraná na slovnú zásobu a čítanie s porozumením.
Výsledky testovania jednotlivých žiakov budú zverejnené dňa 4. 12. 2013. Na stránke
www.exam.sk  podľa prístupových kódov, ktoré boli  žiakom pridelené.

Exkurzia Mochovce (25.10.2013)

Deň úcty k starším (20.10.2013)

Týždeň ovocia a zeleniny 4. A (október 2013)

Týždeň ovocia a zeleniny 3. A (október 2013)

Exkurzia Bratislava (4.10.2013)

Návšteva čističky odpadových vôd (3.10.2013)

Výchovný koncert dr. Igor Berger (24.9.2013)
V utorok 24. 9. 2013 sa naši žiaci zúčastnili výchovného koncertu, ktorý pre nás v kostole pripravili Dr. Igor Berger a Mgr. Dagmar Žaludková. Chrámom sa niesli piesne spievané v latinčine, taliančine, staroslovienčine a slovenčine a celý program aj so sprievodným slovom bol venovaný 1150. výročiu príchodu Cyrila a Metóda na naše územie.

Začiatok šk. roka 2013/2014 (2.9.2013)

Mladý ekológ v mojom regióne (1. - 2.7.2013)

Koniec šk. roka 2012/2013 (28.6.2013)

Návšteva z Palkovíc - ČR (25.6.2013)

Triedne kolektívy (jún 2013)

Výchovný koncert MIROSLAV ŽILKA (14.6.2013)

Mladý ekológ v mojom regióne (6.-7.6.2013)

Deň životného prostredia (6.6.2013)

Exkurzia BUDAPEŠŤ (31.5.-1.6.2013)

Výchovný koncert (29.5.2013)

Oravský Podzámok CUP (28.5.2013)

Zber papiera (20.5. -  24.5. 2013)
Vyhodnotenie zberu papiera nájdete tu.

Exkurzia POVAŽIE-NITRA (22.-23.5.2013)

Matematický klokan 2013
Matematický klokan sa stal najväčšou žiackou (nielen matematickou) súťažou na svete. V pondelok 25.marca 2013 sa do nej zapojilo takmer 7 miliónov žiakov z 50 krajín. Na našej škole bolo 51 riešiteľov. Z nich boli úspešní riešitelia: Timotej Trnovec, V.A; Tadeáš Kapina, V.B; Juliana Kapinová, VI.A; Amália Molíková, VII.A; Erika Fašánková, IX.A. Podľa pravidiel súťaže získava 5% najúspešnejších riešiteľov v každej vekovej kategórii vecnú cenu: Tadeáš Kapina, Juliana Kapinová, Erika Fašánková. Školským šampiónom (najlepší zo školy) je Tadeáš Kapina.

Slávik Slovenska (14.5.2013)
Karina Smolková, V. B sa umiestnila v okresnom kole na 2. mieste v II. kategórii.

Výchovný koncert (19.4.2013)

Veľké šelmy v našej prírode (5.4.2013)

Hviezdoslavov Kubín - školské kolo (4.4.2013)

Projekt - nemecký jazyk - MEIN TRAUMHAUS

Mladý ekológ v mojom regióne (22.3.2013)

Pytagoriáda - obvodné kolo (19.- 20.3.2013)
kategória P5: Andrej Fašánok, V. B (3.- 5. miesto)
kategória P6: Juliana Kapinová, VI. A (1. miesto)
kategória P7: Veronika Karcolová, VII. A (1.- 2. miesto)

Biblická olympiáda (okresné/dekanátne kolo, 20.3.2013)
V hlavných úlohách: Darina Kralčáková IX. B, Silvia Káziková IX. A, Kristína Mahútová IX. A
Prostredie: Pastoračné centrum v Dolnom Kubíne
Časové obdobie: dopoludnie 20. marca 2013
Chronológia:
S radosťou sa púšťame do neľahkých úloh...
...v harmonickej súčinnosti troch mozgových kapacít...
...pod dohľadom trojčlennej poroty...

...až po neočakávaný rozstrel (baby verzus chalani :-) )...
...ktorý nám napokon priniesol bronz...
...pretavený do množstva zážitkov a skúseností...
...ktoré o rok čakajú aj nových biblických reprezentantov našej školy!

Projekt: Mladý ekológ v mojom regióne (realizácia projektu: február 2013 - júl 2013)
Ciele projektu:
Hlavným cieľom projektu je zvýšenie proekologického povedomia, rozšírenie vedomostí o rôznych formách ochrany životného prostredia, a to vytvorením náučného chodníka, ako aj formovanie oblasti poľsko - slovenského pohraničia.
Pridružené ciele:
- výmena mládeže a propagácia euroregiónu Beskydy,
- zintenzívnenie kontaktov medzi deťmi, mládežou a obyvateľmi poľsko - slovenského pohraničia.
Cieľové skupiny:
Hlavnou cieľovou skupinou projektu sú deti a mládež zo škôl v obciach Kety, Porabka a Zázrivá. Do projektu budú zahrnutí aj rodičia žiakov a celá miestna spoločnosť.

Lyžiarsky výcvik (18.- 22.2. 2013)
V termíne od 18. 2. 2013 - 22. 2. 2013 sa uskutočnil lyžiarsky výcvik 8. ročníka v lyžiarkom stredisu SKICENTRUM Kozínec. Posledný deň výcviku sa uskutočnili lyžiarske preteky:
kategória chlapci:
1. miesto: Šimon Fedor, VIII. A
2. miesto: Patrik Gaššo, VIII. A
3. miesto: Dávid Mahút, VIII. B   
kategória dievčatá:
1. miesto: Klaudia Smolková, VIII.B
2. miesto: Lenka Juríková, VIII. B
3. miesto: Mária Záňová, VIII.A 

Zápis prvákov (7.2.2013)

Geografická olympiáda - okresné kolo (7.2.2013)
Blahoželáme
úspešným riešiteľom geografickej olympiády v okresnom kole.  V kategórii I sa na 3. mieste umiestnila žiačka V. B triedy Agáta Matúšová, v kategórii H sa na 2. mieste umiestnil Hugo Komár z VI. A triedy, v kategórii G sa na 1. mieste umiestnil žiak VII. A triedy Lukáš Žúbor, v kategórii E obsadila 3. miesto Veronika Pazderová z IX.B triedy. Prajeme im ďalšie úspechy v reprezentovaní našej školy.

Dejepisná olympiáda - obvodné kolo (5.2.2013)
Žiak VI. A Leonard Komár sa v kategórii F umiestnil na 2. mieste. Blahoželáme.

Karneval (31. 1. 2013)

Olympiáda v nemeckom jazyku - obvodné kolo (24.1.2013)
V kategórii 1B sa žiak VIII. B triedy Matej Bella umiestnil na 2. mieste. Blahoželáme a prajeme veľa radosti a úspechov pri štúdiu nemeckého jazyka.

Matematická olympiáda - obvodné kolo (23.1.2013)
Dňa 23.januára 2013 sa žiaci našej školy zúčastnili obvodného kola Matematickej olympiády. V kategórii Z5 sa na 1. mieste umiestnil žiak V. B triedy Tadeáš Kapina.
Srdečne blahoželáme.

Diplomy (2012/2013)

Koledníci (21.12.2012)

Projekt: CAMBRIDGE ENGLISH PENFRIENDS
Žiačky z krúžku Angličtina krok za krokom sa zapojili do medzinárodného projektu CAMBRIDGE ENGLISH PENFRIENDS, ktorý organizuje univerzita v anglickom meste Cambridge. Úlohou účastníkov je vytvoriť pohľadnice na zvolenú tému a odoslať ich partnerskej škole. Našou prvou partnerskou školou je Szkola Podstawowa Nr 1 v poľskom meste Polkowice. Témy našich pohľadníc boli „Úžasné zvieratá“ a „Vianoce“.
Účasť v tomto projekte:
- pomáha žiakom precvičovať čítanie a písanie v AJ
- spája žiakov rôznych škôl vo svete, bezpečne a ľahko
- ukazuje žiakom praktické využitie AJ
- pomáha komunikovať v AJ
- zvyšuje sebadôveru žiakov v komunikácii v cudzom jazyku

Blší trh (20.12.2012)
Dňa 20. 12. 2012 žiaci VI. A, VI. B triedy nemali klasickú hodinu nemeckého jazyka, ale ich triedy sa premenili na „BLŠÍ TRH“. Podstatou trhu bolo priniesť z domu všetky nepotrebné veci, predmety, ktoré už žiaci nikdy nebudú potrebovať. Na trhu ich mohli vymeniť za iné veci. Tak sa možno nepotrebná vec stala potrebnou pre iné dieťa. Vymieňalo sa naozaj všetko: hračky, plagáty, pohľadnice, sladkosti, koláčiky, bižutéria, knižky... Výmena a celá diskusia na „blšom trhu“ prebiehala v nemeckom jazyku. Na záver hodiny žiaci skonštatovali, že sa veľmi tešia, aspoň budú mať darčeky pod stromček pre svojich blízkych.

Vianočný pozdrav pre knižnicu (19.12.2012)
Dňa 16. novembra 2012 Obecná knižnica  v Zázrivej v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne organizovala podujatie pod názvom Vianočný pozdrav pre knižnicu, ktorého sa zúčastnili žiaci prvého stupňa.
Aktivita bola realizovaná v rámci mikroprojektu Kultúra nás spája. Dňa 19.12.2012 prebehlo vyhodnotenie tejto medzinárodnej výtvarnej súťaže, kde si prevzali Čestné uznania za výtvarné práce Peter Šušota, Alica Maceková, Zuzana Karcolová a Katarína Teličáková.

Olympiáda zo slovenského jazyka (obvodné kolo, 13.12.2012)
V stredu 13.12. sa konal v Domčeku V. ročník olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Z celkového počtu 10 účastníkov obsadila Veronika Pazderová 3. miesto. Blahoželáme!

Olympiáda zo slovenského jazyka (školské kolo, 6.12.2012)
Dňa 6.12.2012 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry - kategória C. Zúčastnilo sa jej 12 žiakov deviateho ročníka. Žiaci si otestovali svoje vedomosti v písomnej časti, ktorá bola zameraná na prácu s textom, na porozumenie textu a jeho analýzu z hľadiska jazykových rovín. V druhej časti mali transformovať text z predloženej ukážky na iný slohový útvar.
V ústnej časti mali pripraviť rečnícky prejav na tému Robia šaty človeka?
Za test bol maximálny počet bodov 25 bodov
Za transformáciu textu 10 bodov
Za rečnícky prejav 10 bodov
Súhrnne najlepší výsledok a 1. miesto dosiahla Veronika Pazderová, žiačka 9.B triedy.
                                         2. miesto: Dominika Kršková 9.B
                                         3. miesto: Erika Fašánková 9.A
Žiačka Veronika Pazderová postupuje na okresné kolo do Dolného Kubína.

Medzinárodný deň bez fajčenia (21. 11. 2012)
Členovia environmentálneho krúžku STROM si pripravili prezentáciu o fajčení pre mladších spolužiakov. Zdôraznili, že fajčením človek rýchlejšie starne, zbytočne môže prísť ročne i o 800 eur, zapácha a hlavne ničí zdravie sebe i všetkým okolo. Na následky fajčenia, každých 10 sekúnd, zomrie vo svete 1 človek.
Žiaci si pozreli pripravené obrázky, vypočuli aj pekné básničky, /napr. „Jedna vec je jasná, s cigaretou nebudeš krásna. Žlté zuby, strata vlasov, zápach z úst a tvorba vrások.“ „Preto dobrý pozor daj, s cigaretou  nezačínaj !“  /ovoňali zápach výdychu z cigarety zachytený vo fľaši./
Na záver zdôraznili, že „Radšej ovocie a zeleninu, prečítaj si peknú knihu, zahraj futbal, iný šport ,..“

Exkurzia Bratislava (5.10.2012)
návšteva TV JOJ  spravodajstvo, súdna sieň, hoď svišťom, výstava ATLANTIS

Mladý záchranár CO (obvodné kolo, 20.9.2012)
Dňa 20. septembra 2012 sa žiaci našej školy zúčastnili obvodného kola súťaže Mladých záchranárov civilnej ochrany, Štvorčlenné družstvo tvorili: Diana Macáková, Filip Láštic (IX.B), Lenka Otrubova, Jakub Badáň (IX.A). Súťaž mala 6 rôznych disciplín. Žiaci museli zvládnuť CO: nasadenie ochrannej masky, rozpoznať varovné signály, zbaliť si evakuačnú batožinu, tiež poskytnúť prvú pomoc, strieľať zo vzduchovky či uhasiť malý požiar. A v testoch sa ukázali ich všestranné teoretické vedomosti.

Začiatok školského roka 2012/2013

Výsledky súťaží, šk. rok 2011/2012 (pdf, 43,2 kB)

DIPLOMY 2011/2012

Palkovice (ČR) (26.-27.6.2012)

Ukážka práce policajtov (20. jún 2012)

Výchovný koncert - Miroslav Žilka (15. jún 2012)

Exkurzia (7. - 8. 6. 2012)

Deň životného prostredia (6. jún 2012)

MDD (1. jún 2012)

Exkurzia - Horehronie (31. 5. - 1. 6. 2012)

Matematický klokan (25. máj 2012)

Cisárove nové šaty (25. máj 2012)

Účelové cvičenie (24. máj 2012)

Športové súťaže (2011/2012)

Separovanie - prednáška (23. máj 2012)

Literárne potulky po Orave (16. máj 2012)

Čistenie potokov (10. máj 2012)

Plavecký výcvik (7. máj 2012)

Klimatická aliancia (27. apríl 2012)
Dňa 27. apríla sa vedenie Základnej školy Zázrivá zastúpené riaditeľom Mgr. Antonom Daubnerom a zástupcom riaditeľa Mgr. Mariánom Babiakom zúčastnilo stretnutia členských škôl Klimatickej aliancie v Bratislave. Tohtoročné stretnutie členských škôl Klimatickej aliancie bolo zamerané najmä na dialóg o rôznych postupoch, skúsenostiach a možnostiach spolupráce medzi školami v oblasti vzdelávania a osvety klimatickej zmeny. Pozvanie na stretnutie prijali aj naši partneri z Rakúska a Brazílie, ktorí stručne predstavili ich situáciu a skúsenosti. Partneri z Brazílie predstavili komunitné vzdelávanie v regióne Rio Negro a rakúska strana predniesla  svoju skúsenosť o aplikácii zmeny klímy vo vzdelávaní. Na záver dostali noví členovia certifikát a diskutovalo sa o situácii v slovenských školách a možnostiach spolupráce.

Záchranná stanica Zázrivá - prednáška (25. apríl 2012)

Oravské spievanky (apríl 2012)

Slávik Slovenska (20. apríl 2012)

Biblická olympiáda - dekanátne kolo (21. marec 2012)
Kristína Mahútová (VIII. A), Simona Mäsiarová (VIII. A), Darina Kralčáková (VIII. B) - 2. miesto

Energie 3. tisícročia (1. marec 2012)

Lyžiarsky výcvik (13. 2. - 17. 2. 2012)

Testovanie 9 - harmonogram (14. marec 2012)

Výsledky súťaže EXPERT na našej škole (február 2012)

Geografická olympiáda - obvodné kolo (7. február 2012)
kategória I - Hugo Komár (V. A) - 1. miesto
kategória H - Lukáš Žúbor (VI. A) - 4. miesto
kategória F - Veronika Pazderová (VIII. B) - 4. miesto
kategória E - Patrik Matúš (IX. A) - 2. miesto

Dejepisná olympiáda - obvodné kolo (1. február 2012)
kategória F - Lukáš Žúbor (VI. A) - 1. miesto

Olympiáda v nemeckom jazyku - obvodné kolo (20. január 2012)
kategória 1A - Matej Bella (VII. B) - 2. miesto

TESTOVANIE 9 - harmonogram (14. marec 2012)

Orion Florbal Cup (9. február 2012)

Karneval (2. február 2012)

OUR FANTASY ISLAND - projekty z AJ (február 2012)